„Nepodceňujte prosím tuto vážnou situaci, nekonzumujte nekolkovaný alkohol z nedůvěryhodných a neověřených zdrojů, a pokud na nekolkovaný nebo podezřelý alkohol narazíte, oznamte to prosím městské policii." Toto a další podobná varování se v posledních dnech objevila na internetových stránkách všech měst na Novojičínsku.

I přestože se policii daří mimořádný případ pomalu odkrývat, nebezpečí požití kořalky s jedovatým metanolem nepolevilo. Do ulic se proto vydávají na kontroly policisté i úředníci. „Pracovníci úřadu a strážníci prověřují, zda je dodržován zákaz stánkového prodeje rozlévaného alkoholu a zda mají v pohostinstvích láhve s alkoholem platné kolky," informovala včera mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Živnostenský úřad provedl první revize v Novém Jičíně již v sobotu, u příležitosti městské slavnosti, a od pondělí začali jezdit úředníci i do celého správního obvodu, od Mořkova až po Bartošovice.

Zboží z palírny Drak v pořádku

Dobrou zprávou je, že kontroly pančovaný a životu nebezpečný alkohol neodhalily. „Pouze v jedné provozovně bylo zjištěno několik lahví alkoholu dodaných palírnou Drak s platnými kolky. Z preventivních důvodů jsme šarže kolků i fotodokumentaci zaslali celní správě a krajské hygienické stanici. Bylo nám sděleno, že je vše v pořádku," upřesnil vedoucí obecního živnostenského úřadu Stanislav Bartoň.

Od včerejška se kontroloři zaměřili také na dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích, který vydal ve středu ministr zdravotnictví. S návštěvou zákazníků, ale i úředníků ze živnostenského odboru budou muset dnes počítat mnozí prodejci na farmářském trhu v Kopřivnici.

Informovala o tom Deník mluvčí města Lucie Petříčková. „Kromě toho strážníci dostali také seznam stánků ve městě a zaměří se na jejich kontroly," zdůraznila Petříčková. Žádné prohřešky nebyly městskou policií ani jejich celorepublikovými kolegy zjištěny ani v Příboře, což potvrdil včera v poledne vrchní strážník Libor Bolom.

Přes to všechno již v okrese jeden člověk na otravu metanolem zemřel. Záchranáři již nemohli v úterý dopoledne pomoci pětapadesátiletému muži z Bílovce. Při konzumaci alkoholu by tak měli být lidé maximálně obezřetní. „V případě, kdy po požití lihoviny pocítíte nezvyklou únavu, výraznou spavost, poruchy zraku či jiné zdravotní problémy, vyhledejte urychleně lékařskou pomoc a kontaktujte krizovou linku Moravskoslezského kraje 950 739 943," informuje občany ve výzvě starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Postřeh Adama Knesla: Levné ano. Ale výhodné?

„Alkohol je metla lidstva", říká se a mnoho lidí k tomu navíc dodává „ale zametat se musí." Nejsme žádný národ abstinentů a nalitá půlka něčeho ostřejšího na stole je běžným koloritem nejen slavnostních chvil, ale taky obyčejného chlapského sledování fotbalu nebo hokeje v hospodě. A jak nám není cizí alkohol, tak nám není cizí ani snaha ušetřit na všem a kdykoliv.

Jak je však vidno, ne vždy se to vyplatí. Lidem je často jedno, co do sebe dostávají. Na jednu stranu slyšíme o stále zvyšujícím se zájmu o kvalitní bioprodukty, na druhé straně jsou to majitelé obchodů nabízející prošlé potraviny, kteří si mnou ruce. Lidé si v těchto krámcích, i s vědomím, že kupují nekvalitní zboží, plní přes okraj košíky a doma tím krmí celou rodinu. Pro některé lidi totiž levné rovná se výhodné.

Někdy to tak samozřejmě je, ale mnohdy ne. Ostatně metanolová aféra to potvrzuje.