Čtyři desítky dopravních nehod, jež se na území Novojičínska mohly odehrát a skončit přitom tragicky. Důvod? To, že šoféři neodolali a před usednutím za volant se napili. Štěstím v neštěstí bylo, že je policisté při kontrolách nachytali dříve, než ke karambolům skutečně došlo.

Ačkoliv jsou kontroly na alkohol na silnicích našeho regionu časté, zdá se, že to stále nestačí. Jak jinak si vysvětlit vysoké číslo řidičů pod vlivem, které policisté od začátku letošního roku registrují? „S ohledem na zjištěný stav se chystáme na tyto kontroly ještě více zaměřit, protože víme, jak tragicky karamboly zaviněné alkoholem končí," okomentoval situaci novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Řidiči na Novojičínsku se tak musí připravit na to, že uvidí policejní hlídky na cestách častěji. „Máme v plánu nejen namátkové kontroly během výkonu služby, ale také speciální akce zaměřené na řidiče jedoucí pod vlivem alkoholu, a to jak v časných ranních a nočních hodinách, tak i v průběhu celého dne," potvrdil informaci policejní mluvčí.

Skutečnost, že čísla policejní statistiky nelžou, potvrzují samotní řidiči. „Jezdím do práce z Kopřivnice do Nového Jičína roky a je pravda, že za poslední dobu jsem já sám byl kontrolován na alkohol již několikrát. Ačkoliv jsem nikdy nenadýchal, vím, že policisté málokdy odjedou bez toho, aby u někoho alkohol, i když třeba zbytkový, neodhalili," uvedl pan Petr.

Jeho slova potvrzují případy, které jsou, bohužel, na denním pořádku. Jen za uplynulý víkend řídil čtyřiadvacetiletý mladík v Bílovci s více než 2,5 promile alkoholu a podobně na tom byl muž, jehož zadrželi policisté při kontrole v Kopřivnici anebo šofér z Příbora, který navíc řídil kradený vůz bez řidičského oprávnění a při pokusu ujet hlídce naboural policejní auto.

Sám za sebe mluví také pondělní případ, kdy s traktorem a připojenou vlečkou najel opilý padesátišestiletý muž na nechráněný železniční přejezd v Kopřivnici. Střetu s jedoucím vlakem, v němž v tu dobu cestovalo 25 cestujících, zabránil použitím rychlobrzdy strojvedoucí vlaku. „Opilý řidič nerespektoval dopravní železniční signalizaci červeně svítících semaforů a se svým traktorem s připojenou vlečkou najel na kolejiště. Počínal si tak neopatrně, že přehlédl přijíždějící vlak," popsal událost policejní mluvčí, s tím, že strojvedoucí naštěstí za použití rychlobrzdy vlak ubrzdil, a zabránil tak střetu.

„Jelikož u všech mužů byly zjištěny hodnoty převyšující 1 promile alkoholu v krvi, dopustili se přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za toto jednání mohou očekávat trest ve výši až do jednoho roku odnětí svobody, peněžitý trest nebo zákaz řízení," nastínil tresty, které nezodpovědné příznivce alkoholu v brzké době čekají, Petr Gřes.