„Co je lidstvo lidstvem, jeho dějiny provázejí války," řekl na úvod pietního setkání, které se uskutečnilo v pátek 1. května u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války a osvobození městyse Suchdol nad Odrou, jeho starosta Richard Ehler a pokračoval:

„Existují miliony dokumentů, tisíce památníků, stovky muzeí, přesto se stále častěji nacházejí jedinci, kteří jsou schopni druhou světovou válku bagatelizovat, romantizovat si ji a jsou schopni popírat hrůzostrašné události tehdejší doby jako smyšlené.

Je proto dobře si válku i její oběti neustále připomínat a předávat historickou zkušenost nastupujícím generacím, aby dnešní mládež pochopila, že válka není dobrodružná počítačová hra nebo krvavý 3D film, ale že válka je utrpení, strádání, bolest a smrt."

Noční vlci

U pomníku padlých, na němž byly odhaleny nové pamětní desky se jmény padlých rudoarmějců, se sešly desítky občanů, ale také další hosté. Byli mezi nimi generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin, atašé konzulátu Marie Semenova, honorární konzul Ruské federace Aleš Zedník, ale také žijící hrdinové.

Suchdol navštívil přímý účastník osvobozování, plukovník letectva Pavel Švec, či Věruška Holubeva, jež v necelých čtrnácti letech vstoupila do 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu a došla jako radistka na různých stupních až do vítězné Prahy.

Do Suchdolu rovněž zavítala skupinka členů ruského motorkářského klubu Noční vlci.

Další nálezy

Přestože je druhá světová válka velmi dobře zdokumentována, nikdy nebude zdokumentováno úplně vše. I dnes, po sedmdesáti letech, totiž stále nacházíme nové skutečnosti, které připomínají, jak těžká to byla doba a kolik měla obětí.

„Shodou náhod byly minulý týden na Kletném při zemních pracích nalezeny ostatky dalších tří sovětských vojáků z května roku 1945. Jejich jména, pokud se je podaří identifikovat, budou v budoucnu přitesána k těm, která jsou tady dnes odhalována. Ale je také možné, že se jména vypátrat nepodaří, a tak pro nás zůstanou neznámými padlými hrdiny," podotkl dále Richard Ehler.

Ocenění badatelů

Aleš Zedník, honorární konzul Ruské federace, u této příležitosti ocenil muzejní a badatelskou činnost Muzea městyse Suchdol nad Odrou.

„Zaslouží si stejné ocenění jako drobné hrdinské činy vojáků, protože v dnešní době tyto kroky přispívají k nezapomínání a zaslouží si ocenění," uvedl Aleš Zedník, jenž využil své možnosti a svým záslužným konzulským křížem s pořadovým číslem 009 ocenil městys Suchdol nad Odrou.

Starosta mu slíbil, že pamětní list bude vystaven na nejčestnějším místě muzea. „Děkuji nejen za městys, ale také za kluky, kteří věnují veškerý volný čas tomu, aby muzeum vypadalo, jak vypadá, a aby nalézali a objasňovali případy, které se udály během druhé světové války," dodal Richard Ehler.

Pamětník válečných událostí plukovník Neuberg připomněl, že boje při osvobozování kraje byly velmi těžké. „Tanková brigáda, která do bojů nastoupila se 60 tanky, v této operaci skončila s deseti tanky a 167 mrtvými českými vojáky," zavzpomínal plukovník, jenž zároveň

jako letec poděkoval suchdolským badatelům za to, že tuto záslužnou práci dělají.

Během aktu zazněla česká i ruská hymna, poté Richard Ehler a Andrej Šaraškin odhalili desky se jmény padlých a položili k pomníku květiny a věnce.