VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruský konzul v Suchdole ocenil letecké nadšence

V Suchdole nad Odrou si připomněli 70. výročí od konce druhé světové války. U této příležitosti tam odhalili nové pamětní desky se jmény padlých rudoarmějců.

3.5.2015
SDÍLEJ:

V Suchdole nad Odrou si připomněli 70. výročí od konce druhé světové války. U této příležitosti tam odhalili nové pamětní desky se jmény padlých rudoarmějců.Foto: DENÍK / Simona Mikšová

„Co je lidstvo lidstvem, jeho dějiny provázejí války," řekl na úvod pietního setkání, které se uskutečnilo v pátek 1. května u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války a osvobození městyse Suchdol nad Odrou, jeho starosta Richard Ehler a pokračoval:

„Existují miliony dokumentů, tisíce památníků, stovky muzeí, přesto se stále častěji nacházejí jedinci, kteří jsou schopni druhou světovou válku bagatelizovat, romantizovat si ji a jsou schopni popírat hrůzostrašné události tehdejší doby jako smyšlené.

Je proto dobře si válku i její oběti neustále připomínat a předávat historickou zkušenost nastupujícím generacím, aby dnešní mládež pochopila, že válka není dobrodružná počítačová hra nebo krvavý 3D film, ale že válka je utrpení, strádání, bolest a smrt."

Noční vlci

U pomníku padlých, na němž byly odhaleny nové pamětní desky se jmény padlých rudoarmějců, se sešly desítky občanů, ale také další hosté. Byli mezi nimi generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin, atašé konzulátu Marie Semenova, honorární konzul Ruské federace Aleš Zedník, ale také žijící hrdinové.

Suchdol navštívil přímý účastník osvobozování, plukovník letectva Pavel Švec, či Věruška Holubeva, jež v necelých čtrnácti letech vstoupila do 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu a došla jako radistka na různých stupních až do vítězné Prahy.

Do Suchdolu rovněž zavítala skupinka členů ruského motorkářského klubu Noční vlci.

Další nálezy

Přestože je druhá světová válka velmi dobře zdokumentována, nikdy nebude zdokumentováno úplně vše. I dnes, po sedmdesáti letech, totiž stále nacházíme nové skutečnosti, které připomínají, jak těžká to byla doba a kolik měla obětí.

„Shodou náhod byly minulý týden na Kletném při zemních pracích nalezeny ostatky dalších tří sovětských vojáků z května roku 1945. Jejich jména, pokud se je podaří identifikovat, budou v budoucnu přitesána k těm, která jsou tady dnes odhalována. Ale je také možné, že se jména vypátrat nepodaří, a tak pro nás zůstanou neznámými padlými hrdiny," podotkl dále Richard Ehler.

Ocenění badatelů

Aleš Zedník, honorární konzul Ruské federace, u této příležitosti ocenil muzejní a badatelskou činnost Muzea městyse Suchdol nad Odrou.

„Zaslouží si stejné ocenění jako drobné hrdinské činy vojáků, protože v dnešní době tyto kroky přispívají k nezapomínání a zaslouží si ocenění," uvedl Aleš Zedník, jenž využil své možnosti a svým záslužným konzulským křížem s pořadovým číslem 009 ocenil městys Suchdol nad Odrou.

Starosta mu slíbil, že pamětní list bude vystaven na nejčestnějším místě muzea. „Děkuji nejen za městys, ale také za kluky, kteří věnují veškerý volný čas tomu, aby muzeum vypadalo, jak vypadá, a aby nalézali a objasňovali případy, které se udály během druhé světové války," dodal Richard Ehler.

Pamětník válečných událostí plukovník Neuberg připomněl, že boje při osvobozování kraje byly velmi těžké. „Tanková brigáda, která do bojů nastoupila se 60 tanky, v této operaci skončila s deseti tanky a 167 mrtvými českými vojáky," zavzpomínal plukovník, jenž zároveň

jako letec poděkoval suchdolským badatelům za to, že tuto záslužnou práci dělají.

Během aktu zazněla česká i ruská hymna, poté Richard Ehler a Andrej Šaraškin odhalili desky se jmény padlých a položili k pomníku květiny a věnce.

Autor: Simona Mikšová

3.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení