Třetím vítězstvím v řadě za společenskou odpovědnost v kraji se může pochlubit město Kopřivnice. Prvenství ve své kategorii, tedy obce s rozšířenou působností, soutěže Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost obhájilo město již potřetí. To se doposud ještě nikomu jinému nepodařilo.

„Vítězství nás velmi těší, nečekali jsme, že bychom mohli zvítězit vícekrát za sebou," řekl k nejvyššímu ocenění kopřivnický starosta Miroslav Kopečný. Podle dostupných informací zazářilo město především projekty pro mladé lidi a svojí aktivitou spojenou s pomocí handicapovaným dětem.

Odborná komise v letošním roce posuzovala zejména řadu sociálních, environmentálních a ekonomických ukazatelů. Zajímala se například o vztah jednotlivých subjektů ke svému okolí a jeho sociálním potřebám, zaměřila se také na podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných či osob se změněnou pracovní schopností.

Zaujali projektem

„U loňského i předloňského vítěze nás tentokrát zaujal projekt nazvaný Mladí městu Kopřivnice, který nabízí mladým lidem ve věku od šestnácti do devatenácti let letní brigády spojené s údržbou města," nechali se slyšet organizátoři soutěže s tím, že je zaujala také pomoc nemocné Adélce.

Dívenku v loňském roce podpořili zaměstnanci kopřivnického městského úřadu spolu s obyvateli města a dalšími organizacemi sběrem víček z PET lahví.

Slavnostní vyhlášení vítězů

Slavnostní vyhlášení vítězů letošního ročníku se konalo v úterý 5. dubna v prostorách kongresového sálu ostravského Clarion Congress hotelu, kde si ti nejlepší na poli společenské odpovědnosti převzali z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje ocenění v podobě sošky z dílny Jana Šnébergera. Šlo o plastiku, pojmenovanou Nositel, kterou vyhotovil zmíněný sochař z lité porcelánové hmoty na dřevěném podstavci.

Soutěž, kterou vyhlašuje Rada Moravskoslezského kraje a Rada kvality České republiky, se pravidelně koná už od roku 2008 a nabízí hned několik kategorií. Soutěží se ve skupinách podnikatelských subjektů, obcí a organizací veřejného sektoru. Ty se dále dělí dle počtu zaměstnanců nebo působností obcí.

První příčku v kategorii obce s rozšířenou působností obhájila Kopřivnice, ve skupině ostatních obcí nejvíce zabodovala obec Otice na Opavsku a v kategorii podnikatelské subjekty zazářily společnosti Park Inn by Radisson Hotel Ostrava, Technické služby Opava a nad 250 zaměstnanců Ostravské vodárny a kanalizace.

V kategorii organizace veřejného sektoru dosáhlo na prvenství Družstvo Naproti, a to díky svému mléčnému baru v kavárně v centru Ostravy a také nemocnice ve Frýdku-Místku.

Uspěla i Studénka s Novým Jičínem

Na druhou až pátou příčku letos dosáhl také Nový Jičín, v kategorii ostatních obcí zazářilo rovněž město Studénka. Ocenění z rukou ředitele krajského úřadu převzal v průběhu úterního dne tajemník studéneckého městského úřadu Jiří Moskala.

V rámci Novojičínska vystoupala na nejvyšší stupínky také kopřivnická společnost Brose, která se po loňském vítězství v krajském i národním kole umístila na druhém až pátém místě.

„Je důležité vyzdvihnout a poděkovat podnikatelským subjektům a organizacím za to, že dělají pro kraj a pro občany více, než jim ukládá legislativa. Jsem rád, že se letos do soutěže přihlásil rekordně vysoký počet soutěžících, dokonce několikanásobný počet oproti soutěžícím v celonárodní soutěži. Jejich zájem je pro mě potvrzením, že nejsme k vlastní budoucnosti lhostejní," řekl na závěr hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Ivana Reková