Kdyby to bylo možné, Zdenka Veřmiřovská by se letos dožila 110 let. Právě při této příležitosti jí město Kopřivnice udělilo čestné občanství a nechalo umístit pamětní desku na budově zimního stadionu, který je v místě, kde kdysi kopřivnická rodačka začínala s gymnastikou. Kromě několika údajů je na pamětní desce, kterou vytvořil novojičínský sochař Jan Zemánek, reliéf gymnastky na kladině, který tak připomíná sportovní umění Zdenky Veřmiřovské.

Slavnostnímu odhalení předcházelo setkání zástupců města s příbuznými Zdenky Veřmiřovské, olympioniky a občany. Starosta Kopřivnice Adam Hanus v úvodu připomněl, že Kopřivnice má dva slavné olympioniky.

Kavárna, dříve spjatá se jménem Petry Kvitové, je opět otevřená.
Fulnecká kavárna, dříve spjatá se jménem Petry Kvitové, je opět otevřená

Emil Zátopek a Zdenka Veřmiřovská tohoto měli hodně společného. Oba se narodili v Kopřivnici, oba to byli výborní sportovci, oba získali zlatou olympijskou medaili v Londýně v roce 1948,“ řekl Adam Hanus. Neopomněl připomenout, že když hvězda Emila Zátopka stoupala strmě vzhůru, o úspěchu Zdeňky Veřmiřovské se příliš nemluvilo. A to z důvodu, že jedna z členek vítězného družstva krátce po olympiádě emigrovala. „Navíc se ví, že Zdeňka Veřmiřovská byla velice skromná a svými úspěchy se příliš nechlubila,“ poznamenal kopřivnický starosta.

Ten také poděkoval za účast příbuzným Zdenky Veřmiřovské, neteři Zdeňce Mertové a synovcům Adolfovi a Ivanovi Veřmiřovským. Posledně jmenovaný zdůraznil, že Zdenka Veřmiřovská se celý život věnovala sportu.

Kopřivnice prohrála v Novém Jičíně.
Kopřivnice sahala po bodu, derby nakonec pro Ďábly. Co řekli trenéři?

„Od dětství cvičila a trénovala v Sokolu Kopřivnice a odtud se v roce 1934 kvalifikovala do sokolského družstva na první mistrovství světa v gymnastice žen konaného v Budapešti, kde v soutěži družstev zvítězilo Československo. Potom se stala členkou Sokolo Vinohrady, odkud se kvalifikovala do olympijského družstva a na olympiádu v Berlíně v roce 1936. Tam získala v družstvech gymnastek stříbrnou medaili. V roce 1938 nechyběla ani na Mistrovství světa v gymnastice v Praze, kde získala stříbrnou medaili ve víceboji jednotlivkyň,“ shrnul Ivan Veřmiřovský kariéru jeho tety, která vyvrcholila olympijským zlatem v roce 1948 v Londýně.

Popelnice. Ilustrační foto.
Kopřivnice rozdává další popelnice na plasty a kovy

O tom, jak těžká cesta za úspěchem to tenkrát byla, hovořila dvojnásobná stříbrná medailistka z olympiád v Římě a v Tokiu, bývala gymnastka Adolfina Tačova, která přijela na akci se zlatým medailistou z Moskvy, fotbalistou Liborem Radimcem. Adolfina Tačová sdělila, že její velmi dobrou kamarádkou byla Věra Růžičková, která byla pro olympiádu v Londýně jako náhradnice. „Jedna z gymnastek Eliška Misákové na olympiádě těžce onemocněla a Věra Růžičková musela za ní nastoupit. Vědělo se, že Eliška Misáková umírá, ta děvčata se přesto zvetila k úžasnému výkonu a podařilo se jim olympiádu vyhrát,“ dodala Adolfina Tačová.

Farmářské trhy. Ilustrační foto
V Kopřivnici bude v pátek třináctého poslední farmářský trh v letošním roce

Pamětní desku odhalily po krátkém vystoupení mladé gymnastky z Kopřivnice, potom zazpíval českou hymnu sbor žáků a učitelů z kopřivnických škol. Poté se zástupci vedení města a hosté odebrali do nedalekého Katolického dmou, kde při příležitosti připomínky 75. výročí povýšení Kopřivnice na město jeho zástupci předali ocenění: Čestné občanství získali: Zdenka Veřmiřovská, gymnastka, dvojnásobná olympionička, Václav Langer, badatel v místní historii a člen Českého svazu bojovníků za svobodu a Karel Rosenkranz, muzejník, veteránistaa a propagátor automobilové historie města. Titul významná osobnost město udělilo sbormistrovi, varhaníkovi a skladateli Pavlu Altrichterovi, fotografovi Ivanu Polívkovi (in memoriam), designérovi Jiřímu Španihelovi a řediteli místní průmyslové školy Oldřichu Vrbovi (in memoriam).