Odstartovalo asi sto padesát závodníků z přihlášených stoosmdesáti. Jedním z nich byl i slovenský mistr světa a evropy Vincent Bašista, který letos oslavil šedesáté šesté narozeniny. „Na tomto závodě jsem poprvé. Už jsem o něm samozřejmě slyšel, ale až letos jsem se rozhodl jej vyzkoušet. Je mi trochu líto, že se necítím zrovna nejlíp, ale z posledního mistrovství světa jsem nějaký nachlazený,“ přiznal slavný atlet. Cílovou pásku tak protrhl polský závodník, startující za slovenský Demolex Bardejov, Artur Blasinski.

Závod odstartovala Dana Zátopková a opět dokázala, že i ve svých letech je stále dámou, která má eleganci a šmrnc. „Ráda bych všechny pozdravila. Je moc hezké, že jste si i za tak deštivého počasí našli cestu na tento závod. Aspoň se pak nebudete muset moc sprchovat,“ zavtipkovala a dodala: „Přeji taky všem hodně zdraví. To je nejdůležitější.“

Tuto bezmála prestižní událost doprovázelo mnoho dalších, mezi nimi i Běh pro zdraví s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, pod záštitou Jarmily Kratochvílové. Rodiče tak mohli ukázat, že sice nemají takovou fyzickou kondici jako Emil Zátopek, ale dobře vědí, že to nejlepší, co mohou svým dětem dát do života, je dobré zdraví.

Tyto akce, ať už Běh Emila Zátopka nebo Běh pro zdraví, město organizuje ve spojitosti s Evropským dnem bez aut. „Jedná se o doprovodnou akci pro děti a rodiče, kteří si netroufají běžet se sportovci na Běhu Emila Zátopka,“ uvedla Ivana Bílková z odboru školství a kultury Městského úřadu v Kopřivnici. „Spolupracovali jsme s různými organizacemi, jako například Dům dětí a mládeže v Kopřivnici. Měly také svůj podíl na propagaci běhu. Šlo nám hlavně o to, aby děti při takovýchto příležitostech neseděly doma,“ doplnila Bílková.

Organizátoři zvolili kratší a zajímavější trasu, aby účastníky neodradili a aby mohli běžet ve známém prostředí, které je pro ně méně stresující. Délka trati činila necelý kilometr a půl a startovalo se před Technickým muzeem. „Kupodivu téměř nikoho neodradilo nepříznivé počasí, které panovalo. Čekali jsme, že se skoro nikdo nedostaví, ale byli jsme mile překvapeni. Běhu se zúčastnilo asi čtyřicet lidí, ale nejvíc dětí bylo ze Základní školy Milady Horákové, kam také poputuje dort,“ informovala Bílková. Dort byl totiž přislíben škole, která se bude podílet nejvyšším počtem běžících.

Běh, který podnikli odvážlivci z řad rodičů a dětí, byl ryze nesoutěžní. Vyhráli všichni, kdo se zúčastnili. Odměny putovaly až z Vlčovic, z denního stacionáře Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. Klienti tohoto zařízení jsou dospělí občané s mentálním nebo kombinovaným postižením. Tito lidé ukázali dětem svou uměleckou, tvůrčí stránku a připravili pro ně ručně tkané koberečky, pletené košíky nebo různé dřevěné dekorace.

Běh pro zdraví s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, pod záštitou Jarmily Kratochvílové, by podle Bílkové měl sloužit jako prevence proti pohodlnosti a nudě. Kratochvílová se stala patronem těchto akcí, které si kladou za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti pravidelného pohybu pro zdraví. (cas),(vru)