V sobotu se pak u jeho rodného domu uskuteční Zahradní slavnost u Zátopků. ČTK to dnes sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.

"Socha Emila Zátopka má být trvalou a důstojnou připomínkou, že se slavný olympionik narodil v našem městě a my jsme na to náležitě hrdí," uvedl kopřivnický starosta Miroslav Kopečný (ODS).

Přispět mohl každý

Pořízení díla z ateliéru akademického sochaře Jaroslava Brože přišlo na více než 1,5 milionu korun. Lidé mohli na sochu přispět ve veřejné sbírce, v níž se vybralo 126.335 korun. "Všem dárcům velice děkuji. Doba je těžká a vybraná částka dokazuje, že lidem není Zátopek lhostejný," uvedl starosta.

Slavnostního odhalení sochy se v pátek v 16:00 zúčastní hosté z řad olympioniků i zahraniční delegace z partnerských měst. Štefánikova ulice bude od 15:45 do 17:00 v úseku od vjezdu do areálu Tatry až po konec parkoviště před lékárnou Dr. Max uzavřena.

Nová expozice v Lašském muzeu v Kopřivnici, otevřená v srpnu 2022, je věnovaná Emilu a Daně Zátopkovým.
Emil a Dana Zátopkovi by oslavili 100 let, v Kopřivnici jim vytvořili nový dárek

Lidé si během celého víkendu budou moci sochu prohlédnout a vyfotit, od pondělního dopoledne ale bude plocha v jejím okolí opět oplocena a bude tam pokračovat oprava centra. "Požadavek na umístění sochy na tomto místě jsme vznesli až v průběhu stavby nového centra. Dodavatelská firma nám vyšla vstříc, abychom mohli sochu odhalit u příležitosti výročí, ale bohužel nebylo reálné, aby se vše stihlo do poloviny září dokončit. Trvale zpřístupněna bude socha nejpozději v listopadu," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Jiří Štěpán.

Manželé Zátopkovi

Zahradní slavnost u Zátopkova rodného domu v ulici 1. května 421 pořádají v sobotu od 14:00 jeho sousedé ze čtvrti Luhy. Její součástí budou hudební vystoupení a večerní promítání filmu Zátopek.

"Lidové písničky a cimbál měli manželé Zátopkovi moc rádi, a proto nesmí na jejich slavnosti chybět. Stejně tak ani dobré občerstvení, které zdejší obyvatelé vlastnoručně připraví. Budeme rádi, když i ostatní příchozí přinesou něco dobrého na zub a uděláme si zahradní slavnost se vším všudy," uvedl za pořadatele Jaromír Naleraj. Doporučuje, aby si hosté přinesli vlastní deky či židličky, ale auta nechali doma.

Natáčení filmu Zátopek na fotbalovém stadionu za Lužánkami.
Zátopek dobývá česká kina. Bez gumové pleši

Emil Zátopek, který se narodil 19. září 1922, byl jedním z nejvýznamnějších sportovců české historie. Na olympijských hrách v Londýně a Helsinkách v letech 1948 a 1952 získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. Zemřel v listopadu 2000.

Jeho žena Dana se narodila ve stejný den jako on ve Fryštátu, nynější části Karviné. Olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952 zemřela předloni ve věku 97 let.

K TÉMATU

Oslavy jejich výročí budou v Kopřivnici trvat až do pondělí. V sobotu se ještě uskuteční Běh dětí Kopřivnicí či Běh rodným krajem Emila Zátopka. V neděli se v kostele svatého Bartoloměje koná mše za manžele Zátopkovy a v pondělí se před Základní školou Emila Zátopka budou sázet pamětní stromy.