Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopřivnice: rok po volbách

Vážení čtenáři, v listopadu uplynul zhruba rok od ustavujících zasedání zastupitelstev ve městech a obcích. Připravili jsme pro vás krátký seriál na páteční vydání, v němž představíme názory starostů a také zástupců opozičních stran na dění v daném městě.

2.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Josek Jalůvka (ODS), starosta Kopřivnice

1) Uplynulo dvanáct měsíců od voleb. Jaký byl z pohledu města největší úspěch?

Podařilo se nám vytvořit tým, který pokračuje v plnění započatých strategických plánů, které jsme si určili již v roce 2007. Díky tomu se podařilo získat mnoho finančních prostředků, například na první etapu revitalizace ulic Štefánikova a Štramberská, dokončení stravovny, na nové sportoviště a hřiště. Jsou to desítky akcí. Prostě se nám daří předem stanovené cíle naplňovat.

2) Co se naopak prosadit (realizovat) nepodařilo?

Zatím se nám nepodařilo sehnat finanční prostředky na realizaci lůžkové části Domova pro seniory v našem městě. Přestože se o to snažíme již hezkou řádku let, zatím jsme se žádostmi o dotace neuspěli. Každopádně se i nadále snažíme a naši snahu nevzdáváme.

3) Jaká je spolupráce s opozicí? Projednáváte některé záležitosti společně?

Děláváme pravidelné semináře, na kterých projednáváme všechny záležitosti, které se týkají zastupitelstva. Samozřejmě také v rámci několika výborů a komisí města má opozice své možnosti ovlivnit dění ve městě. Je ale otázkou, jak toho někteří využívají. Najdou se tací, kteří vystupují jen v roli kritiků a nezajímají je názory ostatních.

4) V dnešní době každý šetří, nebo o tom alespoň mluví, kde se dá. Pustila se do úspor také vaše radnice? A jak? Udělali jste například za poslední rok audit úřadu? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Audit jsme udělali s předstihem, před více než dvěma lety. Došlo k reorganizaci našeho úřadu. Díky této změně jsme snížili počet míst o čtrnáct a ušetřili jsme zhruba sedm milionů korun. Samozřejmě trend šetření u nás i nadále pokračuje. V současné době pokračujeme například v přechodu na takzvaný chytrý úřad. Tím chceme zefektivnit jeho chod a přesně popsat služby, které občanům a dalším uživatelům poskytujeme. Tedy provádíme opatření a kroky, které vedou k šetření.

5) Jaké budou primární kroky města v následujícím roce?

Jak už jsem naznačil, jako hlavní prioritu v následujícím roce vnímám to, že chceme rozhodnout o dalším pokračování dostavby místního domova pro seniory. Na podnět ukončení první etapy revitalizace ulice Štefánikova musíme vymyslet to, jak budeme pokračovat a financovat, aby se ulice opravovala i v dalších částech. Další prioritou je také příprava velkého procesu postupné přeměny centra našeho města, kterou jsme vlastně zahájili již rekonstrukcí ulice Štefánikova. V příštím roce se nám snad podaří realizovat i rekonstrukci parku Edvarda Beneše, který se má stát součástí nového centra. V neposlední řadě bych do priorit zařadil také změny ve státní správě.

Ivan Telařík (NEZ), zastupitel Kopřivnice

1. Jak se vám spolupracuje s vládnoucí koalicí?

Nespolupracuje se mi dobře, z toho důvodu, protože podle mého pan starosta Jalůvka naslouchá jen sám sobě. Má narcistické chování. Já být na jeho místě, tak naslouchám i pomyslnému nepříteli, tedy opozici. I ta totiž může mít pravdu. Pan starosta podle mého smete vždy už z principu, i kdybych řekl sebelepší podnět.

2) Z pozice opozice, podařilo se vám prosadit něco z vašeho volebního programu?

Z osmdesáti procent hlasujeme s koalicí, tedy neříkám, že je všechno špatně. Ledacos bych ale udělal jinak, jiným způsobem. Postupoval bych jinak například u veřejných zakázek, které by nemusely být tak předražené. Hledal bych priority, co je a co není důležité, zvažoval bych, který majetek potřebujeme a který ne.

Pan starosta se s námi o takových věcech ale skoro nebaví. Věcí, které považuji já za důležité se tak dá dosáhnout tím, že podám trestní oznámení, a tím zabráním například určitému prodeji, se kterým nesouhlasím

3. Jak hodnotíte práci současného vedení města? (plusy i zápory)

Všem vyhovět pochopitelně nejde. Některé věci mohu hodnotit kladně, například nedávné otevření stravovny pro domov důchodců. I to bych ale udělal jinak, protože jsme na ni čekali dvacet let a mám pocit, že nám ujel vlak. Dneska bych tedy nerealizoval jídelnu, ale prostory jsme měli využít na lůžkovou část. Nejdříve jsme si měli zjistit podmínky potřeby trhu a teprve potom stavět. Protože jídelen tady máme dost. Za největší zápor považuji zejména to, že pan starosta nám nenaslouchá. Jako opozice nejsme nepřítelem Kopřivničanů, ale naopak.

4) Co by podle vás pro město mělo být v následujícím roce prioritou?

Prioritou by mělo být udržet ve městě co nejvíce zaměstnanost. Všichni vidí, že Tatra je na pokraji sil, v podnikatelské zóně se taktéž propouští, takže podle mého je největší prioritou to, aby lidé žijící v Kopřivnici měli práci.

5) Jak si představujete budoucnost města po skončení tohoto volebního období?

To je otázka. Moc růžovou ji ale nevidím. Pan Jalůvka totiž není manažer, ale politik, a to je špatné. Nechová se totiž jako manažer. Jak už jsem jednou řekl, ten, kdo nemá vztah ke svému, nemůže mít ani vztah k našemu společnému. Nová volba starosty by se měla vrátit zpět ke svým kořenům, měly by být tedy přímé volby, i starostů.

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení