Ivana Holubová, koordinátorka projektu Zdravé město a místní Agendy 21 uvedla, že sbírají dioptrické i nedioptrické brýle, brýle pro dospělé, pro děti, dokonce i sluneční.

„Neodmítáme ani poškozené brýle ze kterých mohou být použita alespoň nepoškozená skla. S brýlemi můžete darovat i obaly na brýle,“ upřesnila.

Brýle, které lidé přinesou, se soustředí ve sběrném místě v Praze, odkud je přepraví do italského Turína. Tam je proškolení dobrovolníci třídí podle dioptrií, vyčistí a zabalí a brýle jsou pak rozděleny na jednotlivá distribuční místa v Asii a Africe. Například v Keni jsou brýle tak nákladnou záležitostí, že se jejich hodnota rovná ročnímu platu.

Do podzimního sběru se zapojila také společnost Brose CZ, se kterou tento druhý sběr město Kopřivnice koordinuje tak, aby mohlo dojít ke společnému předání brýlí přepravci za Českou republiku v rámci jednoho termínu. Personální ředitel Brose CZ Petr Skoček sdělil, že firma se do projektu zapojila poprvé loni.

„Neměli jsme žádnou představu o tom, zda se vůbec nějaké brýle podaří vybrat. Nakonec naši zaměstnanci věnovali úctyhodných 357 brýlí, které nyní zlepšují kvalitu života potřebným, kteří by si je jinak nemohli dovolit. Proto jsme neváhali a připojili se k městu Kopřivnice také letos,“ dodal Petr Skoček.