Zapojení se do informačního systému datových schránek bude pro orgány veřejné moci, právnické osoby zřízené ze zákona i právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku povinné až od letošního listopadu. Město Kopřivnice se však zařadilo mezi subjekty, které svou datovou schránku aktivovaly již nyní, a to po téměř dvouměsíčním testování.

Datové schránky fungují jako elektronická úložiště, která jsou zřizována Ministerstvem vnitra České republiky. „Prostřednictvím nich lze posílat nebo přijímat dokumenty v elektronické podobě a nahradit tak klasický způsob listinné komunikace s úřady,“ nastínila výhody datové schránky tisková mluvčí Kopřivnice Lucie Petříčková. Jedním dechem také dodala, že používání datových schránek má úřadům, firmám i občanům jednak ušetřit poštovné, ale především urychlit a zefektivnit jejich vzájemné dorozumívání. „Lidé budou moci s orgány veřejné správy komunikovat pohodlně ze svých domovů či kanceláří, bez čekání ve frontách, a to i mimo úřední hodiny,“ zdůraznila mluvčí Petříčková.

Kopřivnická radnice testovala systém již od poloviny letošního června a 10. srpna se stala jedním z prvních měst, která spustila jeho ostrou verzi.

Od letošního listopadu budou muset mít datovou schránku zřízeny určité subjekty ze zákona. Kromě nich si však mohou o zřízení schránky požádat také živnostníci a fyzické osoby, jež tuto povinnost nemají. V Kopřivnici tak mohou zájemci učinit například na pracovišti Czech POINT ve druhém nadzemním podlaží místní radnice.