Seznam držitelů titulů čestný občan a významná osobnost města Kopřivnice se před nedávnem rozrostl o nová jména. Zastupitelé se na svém posledním jednání shodli na tom, že v letošním roce, kdy si Kopřivnice připomíná 70. výročí povýšení na město, udělí pěti lidem titul čestný občan a třem dalším titul významná osobnost města.

„Podle schválených zásad se čestná občanství a ceny města udělují zpravidla při slavnostních příležitostech. Naposledy to bylo šest čestných občanství a čtyři tituly významná osobnost, které byly uděleny v roce 2012 u příležitosti roku kopřivnických rodáků. Vzhledem k tomu, že v letošním roce Kopřivnice slaví 70 let od povýšení na město, je myslím vhodná příležitost k tomu, rozšířit seznam čestných občanů a udělit tituly významná osobnost města,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný.

Zároveň dodal, že ke slavnostnímu předání vyznamenání dojde 28. září, kdy se v kulturním domě uskuteční slavnostní koncert České filharmonie v rámci jubilejních oslav města.

Novým čestným občanem Kopřivnice se stal Ladislav Cvíček, významná osobnost místního kulturního dění a respektovaný pedagog, který zasvětil své občanské aktivity v boji za svobodu a demokracii. Ladislav Cvíček je zároveň jediným žijícím oceněným, další osobnosti ocení město in memoriam. Seznam čestných občanů se dále rozšířil o jméno Josefa Jalůvky, bývalého starosty Kopřivnice, který věnoval většinu svého života právě komunální politice a místním občanům.

„Významně se zasloužil o rozvoj našeho města, které je oceňováno v mnoha oblastech na celostátní úrovni,“ poznamenal Miroslav Kopečný.

Ocenění se dočkal také kopřivnický rodák a patriot Ladislav Kostelník. Ten se ve svém volném čase věnoval životu ve městě, byl také amatérským archeologem, jehož prioritou se stala záchovná údržba hradu Šostýna.

Titul čestný občan udělilo zastupitelstvo dále Hansi Ledwinkovi, jednomu z nejvýznamnějších automobilových konstruktérů, který zasvětil čtyřicet let svého života kopřivnické automobilce Tatra.

Posledním oceněným v této kategorii je autokrosař Alois Havel, který za svou závodní kariéru získal řadu trofejí jak na mistrovství Evropy, tak i na dalších závodech u nás i v zahraničí.

OCENĚNÍ VÝZNAMNÁ OSOBNOST MĚSTA

V případě udělení titulu významná osobnost města schválili kopřivničtí zastupitelé tři jména. Prvním oceněným je Václav Čech, římskokatolický kněz, jenž vedl česky mluvící mládež v Kopřivnici v době války a kromě toho pomáhal ve městě po válce obnovovat spolkovou činnost. Stejného titulu se dočkal také Jiří Krejčí, který se zasloužil o rozvoj a dlouhodobé udržování kvality kopřivnického sportu v jeho různých odvětvích.

„Mezi jeho nejvýznamnější počin patří především mladý fotbal, jehož byl předsedou od roku 2007. Podílel se také na vytvoření skupiny sebeobrany pro seniory, kde působil jako mluvčí a organizátor akcí,“ podotkl dále na zastupitelstvu starosta.

Novou významnou osobností města Kopřivnice se stal rovněž někdejší vůdce místního skautského oddílu a zakladatel a předseda Klubu esperantistů Rudolf Zanáška.