„Cílem výstavy je dostat povědomí o stomicích mezi co nejvíce lidí. Ukázat, že se stomíí život nekončí a s vývodem se dá normálně žít. V České republice je přes 14 000 pacientů se stomií, tedy umělým vývodem střev. Jsou to pacienti všech věkových skupin – od dětí po seniory,“ uvedl Bronislav Tučný, předseda spolku stomiků ILCO Novojičínska.

Na výstavě si tak lidé mohou zblízka prohlédnout, jak vypadá skutečný stomický sáček. Rozdíl oproti běžně používané stomické kompenzační pomůcce je pouze v uměleckém pomalování. Součástí expozice jsou i panely s příběhy stomiků, kterým stomie zkvalitnila nebo zachránila život.

Ilustrační foto.
Nehoda motorkáře na Novojičínsku. D1 byla uzavřená, zasahoval i vrtulník

Výstava je realizovaná v rámci projektu Pomáháme stomikům 2023. Projekt je podpořen z dotace Úřadu vlády České republiky v rámci programu Podpora veřejně účelných aktivit spolků zdravotně postižených za rok 2023. Pacientská organizace České ILCO pomáhá stomikům od roku 1992 řešit problémy zdravotní, sociální a psychické, spojené s návratem stomika do normálního života, mnohdy i do práce.

„Novojičínský spolek stomiků má velmi aktivní činnost a pro stomiky z širokého okolí připravuje různé společenské, kulturní a sportovní aktivity,“ doplnil Bronislav Tučný. Na webových stránkách organizace mají krásné motto: Vadou těla se duše nezohaví, ale krásou duše se zdobí i tělo.