Zástupci města Kopřivnice si letos opět převzali významné ocenění v rámci dvaadvacáté Konference Národní sítě Zdravých měst České republiky, která se uskutečnila začátkem prosince v pražském Kaiserštejnském paláci.

Na programu setkání bylo právě slavnostní ocenění nejpokročilejších realizátorů mezinárodní metody kvality místní Agendy 21. Ta slouží jako nástroj ke zlepšování kvality veřejné správy. Důležité je rovněž budování partnerství či zvyšování kvality života občanů. a jejím cílem je také podpořit systematický postup k udržitelnému rozvoji na místní či regionální úrovni.

„Město Kopřivnice již po deváté převzalo ocenění za práci v souladu s principy této metody, a to v druhé nejvyšší kategorii B. Posun v našem případě nastal v tom, že jsme oproti loňskému roku získali tři hvězdičky," vysvětlila Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnické radnice. Na projektu po celý rok pracovali nejen pracovníci města, ale také příspěvkové a neziskové organizace, firmy i jednotlivci. Získané ocenění je výsledkem jejich dlouhodobé práce.

Město navazuje spolupráce

Hlavní prioritou projektu je celkové zkvalitňování činností na úřadech, strategické plánování, udržitelný rozvoj nebo zapojování obyvatel do projektů. „Velkým přínosem pro Kopřivnici jsou právě rozšiřující se partnerství jak s neziskovým sektorem, tak s firmami působícími ve městě," ocenila spolupráci Dagmar Rysová, místostarosta města Kopřivnice. Účastníci konference si mezi sebou předali zajímavé informace a zkušenosti, ale také postupy, které využívají ve svých městech, obcích či regionech. Kopřivnice se stala členem Národní sítě Zdravých měst již v roce 2004 a od té doby tuto metodu kvality úspěšně využívá.

Ocenění Zdravých měst si odnesli také zástupci dalších českých měst, například Vsetína, Litoměřic či Chrudimi. Ceny vítězům předala předsedkyně Pracovní skupiny pro MA21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj Marie Petrová spolu s ředitelem Národní sítě Zdravých měst Petrem Švecem. V kategorii obcí své kvality potvrdily například Křižánky.

Ivana Reková