Lubomír Kaválek (52 let) odešel z pozice šéfa Regionálního muzea Kopřivnice před 8 lety.

Kaválek, který bydlí ve Frýdku-Místku, opustil ředitelskou funkci po dvou a půl letech, v srpnu 1999, na vlastní žádost. Podle jeho tehdejšího vyjádření byly za ukončením pracovního poměru ryze osobní protiklady mezi představou o jeho možnostech a schopnostech, a realitou, která mu je neumožňovala prosadit. „Odchod souvisí i se změnou ve vedení města,“ potvrdil před osmi lety Kaválek. V komunálních volbách na podzim roku 1998 totiž, do té doby vládnoucí ODS, vystřídala ČSSD.

Tehdejší správní radě se ale nelíbily některé Kaválkovy kroky, například koupě limuzíny Tatry 613, kterou podle manažerské smlouvy používal i pro soukromé účely nebo neúměrně vysoké provozní náklady. „Mluvilo se i o černých jízdách služebním autem, ztraceném digitálním fotoaparátu nebo poškození jednoho vozu,“ vzpomínal tehdejší starosta Jiří Tichánek. Ten bude nyní paradoxně Kaválkovým podřízeným, neboť se po odchodu z radnice vrátil na místo muzejníka v Muzeu Fojtství.

Podle mluvčí kopřivnické radnice Lenky Herákové, byl Kaválek nejlepším ze šesti uchazečů výběrového řízení. „Do funkce nastoupí prvního května,“ dodala s tím, že pokud se před lety objevily nějaké informace o pochybeních, současná správní rada o nich nemá žádné důkazy. „Proto se jimi ani nezabývala,“ vysvětlila Heráková.

Samotný Kaválek, jehož nástup do muzea prý většina zaměstnanců vítá, zatím o vítězství ve výběrovém řízení nic oficiálního neví. „To víte víc, než já,“ přiznal. Odmítl ale, že by před lety byly důvody jeho odchodu z Kopřivnice takové, jak uváděl tehdejší tisk. „Byly pouze soukromé, osobní,“ naznačil pouze. Stejně tak nechce návrat dávat do souvislosti s politickou změnou na kopřivnické radnici, když se starostou stal v listopadu Josef Jalůvka (ODS). „Nemyslím si, že by si muzeum vedlo špatně. Všechno jde dělat lépe, ale závisí to hlavně na financích,“ poukázal nový ředitel muzea Kaválek.