Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopřivnická opozice odvolávala místostarostu

Kopřivnice /DOPLNĚNO O REAKCI NA ČLÁNEK/ - Starosta Kopřivnice, Josef Jalůvka, svolal na úterý 25. srpna mimořádné zasedání. Jediným bodem zde bylo projednání hospodaření města s nebytovými prostory. Jeden z radních přitom málem přišel o místo.

27.8.2009
SDÍLEJ:

Starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.Foto: Archiv/Deník

Reakce na článek

Ve čtvrtek 27. srpna vyšel v Novojičínském deníku článek, týkající se mimořádného zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice. V něm byly uvedeny mylné informace ohledně hlasování o odvolání místostarosty Kryškeho. Toto hlasování nedopadlo těsně, jak Deník interpretoval, ale naopak, výsledek jasně ukázal, že opoziční zastupitelé neměli šanci návrh prosadit. Pro odvolání hlasovalo pouze 8 z 19 přítomných – kromě osmi zastupitelů, kteří zasedání iniciovali, se všichni ostatní zastupitelé za pana místostarostu jednoznačně postavili a hlasovali proti.

Lucie Petříčková

O svolání mimořádného zasedání požádalo starostu osm zastupitelů. Důvodem mělo být nevhodné hospodaření města s nebytovými prostory. Opoziční zastupitelé žádali nejen nápravu, ale také „hlavu“ místostarosty Vladislava Kryškeho, který, podle nich, neplnil své kontrolní povinnosti.

Zastupitelé navrhli k projednání jediný bod, a to Situace na úseku hospodaření s nebytovými prostory města od 1. 1. 2006 k 30. 6. 2009. Rada města, vedená starostou Kopřivnice Josefem Jalůvkou, předložila v úterý 25. srpna zastupitelům zprávu, která objasňovala některé otázky týkající se hospodaření. „Žádost je odůvodněna pochybnostmi zastupitelů o tom, jak město spravuje svůj majetek v souladu se zákonem o obcích. Pikantní je na tom to, že návrh podepsal i pan Tichánek, který nyní vyjadřuje pochybnosti o hospodaření s nebytovými prostory v době, kdy byl ještě sám starostou,“ řekl na zasedání místostarosta Kryške.

Po tomto zahajovacím projevu, kdy místostarosta přečetl zastupitelům stanovisko rady, vystoupil Jiří Tichánek s tím, že za své volební období udělal maximum, a poté pokračoval: „Řada podnikatelů do letošního roku dlouhodobě dlužila a dluží za nájem vysoké finanční částky, které zjevně nebyly účinně vymáhány, a dlužníci nebyli ani průběžně sankcionováni,“ hájil se Tichánek.

Několikrát se do diskuse vložil i starosta Jalůvka a připomněl, že problém existuje, ale týká se městského úřadu a jeho organizace. Podle něj již byla přijata jistá opatření. „Samozřejmě byly na odboru majetkové správy, asi před rokem a půl, vyvozeny personální změny. Jeden nekompetentní pracovník si neplnil svoje povinnosti. Je otázkou, jak si plní svoje povinnosti jeho nadřízení, a můžu ukázat i na sebe. Taky jsem asi pochybil, když to došlo tak daleko,“ doplnil starostu tajemník Josef Jiřík.

Jedním z řešení tohoto problému je, podle zástupců radnice, i to, že město připravilo rozsáhlou organizační změnu struktury městského úřadu. Pro rok 2009 se totiž z odboru správy majetku vyčlenila správa nemovitého majetku. „Chystáme systémový krok, který povede ke zprůhlednění plateb ve všech oblastech. Začali jsme u nebytových prostor,“ podotkl tajemník.

Opoziční zastupitelé, jež stáli za svoláním zasedání, přečetli své návrhy usnesení. Prvním bodem konstatovali vážné nedostatky v řízení nájemní politiky města a pochybení zodpovědných pracovníků, tedy i rady. Ve druhém bodě pak doporučili radě města zavést s takovými pracovníky disciplinární řízení, případně personální změny. Třetí bod se týkal odvolání Kryškeho, kterému osm zastupitelů vyslovilo nedůvěru. Poslední bod pak nabádal ke sjednání nápravy účinnějším systémem řízení a včasnému hodnocení stavu na zmiňovaném úseku.

Hlasování o odvolání místostarosty dopadlo těsně. Osm zastupitelů bylo pro, osm proti a dva se zdrželi hlasování. Jediným odsouhlaseným bodem pak byl bod poslední, a to zřízení lepšího systému ke sledování smluvních vztahů nájemíků.

Tajemník Kopřivnice dostal za úkol vypracovat do září zprávu o hospodaření s nemovitým majetkem města.

Autor: Věra Růčková

27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení