Cesta k nové podobě centra Kopřivnice nebyla vůbec jednoduchá. Firmu, která by se ujala realizace projektu místního architekta Kamila Mrvy, město vybralo až na třetí pokus koncem léta 2020. Tehdejší starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný připomněl, že první soutěž musela být zrušena, protože všechny nabídky, které radnice obdržela, přesahovaly finanční možnosti města. „Druhé zadávací řízení, realizované po úpravě projektu, sice přineslo zajímavou cenu, ale muselo být opět zrušeno kvůli nedostatkům v doložené kvalifikaci vítězné firmy,“ doplnil Miroslav Kopečný.

Dušičky, květinářství v Novém Jičíně, říjen 2023.
VIDEO: Dušičková výzdoba. Takové jsou aktuální ceny květinářství v Novém Jičíně

Napotřetí to vyšlo a město vybralo zhotovitele, firmu Geosan Group, která v březnu 2021 zahájila práce. Projekt byl naplánován do několika etap, termín dokončení byl v polovině roku 2023. V listopadu měla být dokončená první etapa, a to přeložka inženýrských sítí společnosti ČEZ, kolidujících s plánovanou stavbou a přeložka vodního toku Kopřivničky.

Zdroj: Město Kopřivnice

Koncem srpna 2021 ale práce na revitalizaci kopřivnického centra zpomalily. Zástupci města na facebookovém profilu města Kopřivnice uvedli jako příčinu administrativní nedostatky realizační firmy, která včas nedodává dílčí dokumentaci specifikující použité materiály a technologické postupy. Město striktně požadovalo nápravu, načež se práce opět rozjely naplno.

Jedno velké staveniště

V květnu následujícího roku se dalo projít centrem Kopřivnice pouze po středovém chodníku, lemovaným z obou stran zábranami, případně také okolo kavárny U kašny.Stará kašna z dlažebních kostek již v té době byla zdemolovaná a rodily se základy nové stavby, s níž se do budoucna počítalo jako s přístřeškem pro pořádání koncertních a společenských akcí, případně k posezení.

Obnovené městské centrum v Kopřivnici, 25. října 2023.Obnovené městské centrum v Kopřivnici, 25. října 2023.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V té době centrum tvořila hlavně rozoraná zemina, stovky metrů položené kabeláže a také dvě jámy - retenční nádrže. „Tyto nádrže budou zachytávat dešťovou vodu, regulovat její odtok do říčky Kopřivničky a poslouží k zavlažování zeleně,“ vysvětlila mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková a upřesnila, že větší nádrž nedaleko prodejny Pepco má užitný objem 170 metrů krychlových. Druhá nádrž pod zelným trhem na protější straně centra má mít objem zhruba 29,5 metru krychlového.

Slavnostní odhalení pamětní desky držitelce zlaté olympijské medaile v gymnastice družstev Zdence Veřmiřovské v Kopřivnici 12. října 2023.
Kopřivnice připomněla zlatou olympioničku Veřmiřovskou, odhalením pamětní desky

V pátek 16. září 2022 se v v horní části centra sešly desítky lidí, aby byly svědky slavnostního odhalení sochy místního rodáka, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka při příležitosti stého výročí jeho narození.

Dlažba a beton

S počátkem letošního roku už se začala rýsovat dlažba a betonové plochy, v poslední dekádě září už mělo centrum téměř jasnou podobu. V pátek 27. října bylo oficiálně otevřeno a byl to také symbolický dárek k 75. výročí povýšení Kopřivnice na město.

Diváci se pobavili koncertem folk-popového zpěváka a písničkáře Voxela & Spol, viděli časosběrný snímek Miroslava Hofmanna zachycující průběh více než dvouleté revitalizace centra v několika minutách, blízký prosklený pavilon se pak proměnil v přehlídkové molo a Kopřivničanům zahrál i písničkář a bavič Pokáč. „Připraveny byly svítící balonky pro děti a růžové brýle pro ty, kterým se nové centrum nelíbí,“ zasmála se Lenka Heráková z odboru kultury města Kopřivnice.

Slavnostní otevření terminálu Cargo 2 na letišti Leoše Janáčka, 20. října 2023, Ostrava.
Letiště v Mošnově jako důležitý uzel Evropy i Asie. Pomoci má nový terminál

Projektovaná cena díla revitalizace centra Kopřivnice byla 143 milionů korun včetně DPH, vítězná firma ve výběrovém řízení Geosan Group nabídla městu, že revitalizaci centra Kopřivnice provede za 119 milionů korun včetně DPH.

Projděte si jednotlivé etapy renovace v roce 2023:

Leden

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Březen

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Květen

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Červenec

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Září

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Říjen dokončení

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek