Hlavní výhodou centra na nové adrese je jeho přizpůsobení potřebám klientům. Jde především o lidi bez přístřeší, kterým zdejší pracovníci pomáhají se sociálním začleněním a řeší s nimi tíživou životní situaci. Častěji do Racka, jak se zařízení provozované občanským sdružením Máš čas? jmenuje, docházejí muži. V loňském roce využilo speciální službu alespoň jednou 130 osob, z toho pětadvacet žen.

„Staré prostory byly dočasné, schválené na dva roky, poté se to prodloužilo o rok. Do těchto nových prostor jsme mohli zasahovat, jak bychom chtěli. Mohli jsme být u projektu od začátku," řekl při čtvrtečním dnu otevřených dveří Deníku vedoucí zařízení Michal Raška. Ten se svými kolegy denně v průměru pracuje s třiadvaceti klienty, kteří si zde mohou uvařit, vyprat, osprchovat se, nebo si jen tak odpočinout u horkého čaje. Součástí je bezbariérová sprcha, záchod, šatna, prádelna, odpočinková místnost i menší dílna „Klienti mají možnost být v teple, bezpečí a potom také třeba využít kuchyňku a hygienické zařízení jako sprchu, vyprat a usušit si prádlo," vysvětluje sociální pracovnice Doubravka Chudová. To vše za symbolický poplatek v řádech korun.

Sociální pomoc

Přes to všechno je hlavním posláním Racka sociální služba. „Nejčastěji je klienty vyhledávána pomoc při zajišťování vhodného bydlení a velký díl sociální práce je věnován také aktivitám zaměřeným na začlenění klientů do zaměstnání. Pomáháme například při hledání práce na internetu, sestavování životopisů nebo psaní motivačních dopisů," prozrazuje dále Michal Raška.

Provoz Racka ročně vyjde na více než jeden milion korun a necelou čtvrtinou přispívá kopřivnická radnice. Dále pak se finančně podílí Moravskoslezský kraj a zbylé potřebné peníze musí pracovníci sehnat od sponzorů nebo nadací, tak jako se jim to podařilo třeba loni, kdy poprvé finančně podpořila nízkoprahové centrum Nadace OKD. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly 8 milionů korun, kdy 6 a půl se podařilo získat z dotačního programu Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.