„Při krádeži jsme přišli například o měniče – lidově řečeno přehazovačky, lupiči vzali hydraulické brzdy, díly na elektrokola, osy, kliky a další komponenty. Budeme hledat alternativní řešení,“ uvedl pro Deník Jan Butala a upozornil, že výroba jízdních kol se nezastavuje.

„Máme velký sklad a mnoho dalších druhů jízdních kol, která budeme vyrábět,“ dodal Jan Butala a podotkl, že některé ukradené díly jsou nenahraditelné a dodací doby na nové jsou okolo jednoho roku.

Snímek vykradeného kamionu, ktreý měl dovézt do kopřivnické firmy Bike Fun International díly na jízdní kola.
Výrobce kol z Kopřivnice má potíže. Zloději ohrozili výrobu za čtvrt miliardy

Kopřivnickému výrobci jízdních kol způsobila komplikace loupež, jejíž obětí se stal přepravce, jenž měl do Kopřivnice dopravit díly na výrobu jízdních kol.

Když v noci na 21. ledna měl řidič pauzu na dálničním odpočívadle v Německu, lupiči ho uspali plynem vpuštěným do kabiny a po krádeži zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop. Jan Butala se domnívá, že loupež provedla dobře organizovaná skupina, která, podle všech znaků, musela mít akci dobře naplánovanou a s největší pravděpodobností kamion sledovala již od nakládky.

Lupiči ukradli díly, které jsou důležité pro stavbu téměř desítky tisíc jízdních kol v celkové hodnotě okolo 250 milionů korun.

Malá ochutnávka: takto vypadají vystavené fotografie v Tiché. V této podobě je také Jiří Hora vydal v roce 2013 na DVD.
Fotografie Frenštátu dříve a dnes. V Tiché se opět zastavil čas

Společnost Bike Fun Finternational založila v roce 2001 skupina nizozemských investorů, od nichž ji loni koupila česká společnost ConsilTech miliardáře Tomáše Němce. Firma vyrábí ročně okolo dvou set tisíc kol, přičemž přibližně polovinu tvoří její vlastní značky.

Kola značky značky Superior firma vyvíjí, navrhuje a testuje v Kopřivnici od roku 1993. Na kolech této značky jezdí profesionální cyklistické týmy, olympionici a závdoníci z různých zemí. Značka Rock Machine vznikla v roce 1994 a od začátku výroby se zaměřuje především na trailová kola a elektrokola. Stylová městská kola a elektrokola vhodná do moderních měst kopřivnická firma vyrábí pod značkou Frappé.

„Loni jsme vyrobili více než sto padesát tisíc jízdních kol,“ doplnil Jan Butala s tím, že firma má okolo pěti set zaměstnanců.