Kdo z nás nechtěl být jako malý kosmonautem či astronautem a vyrazit na Mars? Natož tam žít a postavit si dům?
Tomuto dosud nereálnému snu budou již brzy alespoň trochu blíže studenti Vyšší odborné školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Kopřivnici. Zúčastní se projektu Stavby z vlnité lepenky, ve kterém nebudou žádnými nováčky.
V letošním roce se uskuteční již osmý ročník této zajímavé soutěže. Účast bude oproti uplynulým ročníkům rekordní: třiadvacet škol. „Další zajímavostí tohoto ročníku bude skutečnost, že si téma soutěže poprvé zvolili sami studenti, kteří pro něj hlasovali prostřednictvím ankety," přidal další plus zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol. Ten vzápětí doplnil výchovný cíl nezvyklého projektu: „Chceme zejména poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů."
Pro námět hlasovala většina
Námět domu na Marsu je velmi poutavý. Jak sami pořadatelé, tak účastníci si od zadání slibují popuštění uzdy své fantazii. „Účast v soutěži se stává rok od roku populárnější. Do letošního osmého ročníku se nám přihlásily školy z celkem dvanácti krajů České republiky," potvrdil jeden z pořadatelů a dodal: „Úkolem studentů bude vytvořit originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Skutečnou realizovatelnost stavby ale samozřejmě hodnotit nebudeme."
Dostatek stavebního materiálu, v tomto případě vlnité lepenky, obdrželi všichni soutěžící zdarma od pořadatelů. Ke stavbě domů mohli ale využít také krabice, které našli doma či ve své škole. Cílem projektu je totiž ukázat, že karton, jako obalový materiál, má širokou škálu použití a jeho používání je značně šetrné k současnému životnímu prostředí. „Vlnitá lepenka je totiž stoprocentně recyklovatelná," vysvětlil Pavel Sobol.
Studenty nyní čeká intenzivní práce, jež skončí až 23. května. Která skupina studentů bude svou školu reprezentovat, není zatím jasné. Stále více škol totiž připravuje svá interní kola a do výroby modelu zapojí hned několik skupin studentů. Poté vyberou nejlepší model s podstavou 1 krát 1,5 metru a ten bude reprezentovat jejich školu.
Ve finále vybere odborná porota ze zúčastněných škol šest modelů, které v červnu postoupí do velkého finále v Praze. Odtud si školy odnesou finanční odměnu ve výši několika tisíc korun, odstupňovanou podle umístění.