Jak uvádí kronika kopřivnických včelařů, koncem roku 1918 se zhruba čtyřicet nadšenců rozhodlo založit v Kopřivnici vlastní spolek. Za členský příspěvek tehdejších 7 Kčs za rok se 9. ledna 1919 dostavilo na ustavující schůzi přesně 39 včelařů.

Dnes tato organizace sdružuje 51 včelařů z Kopřivnice, Lubiny a Závišic. „Obhospodařujeme skoro pět stovek včelstev, přičemž ten počet závisí na zdravotním stavu a způsobu léčení,“ uvedl Oldřich Němec, místopředseda Českého svazu včelařů v Kopřivnici. „V České republice jsou místa, kde včera vymizela úplně a nyní se včelaři snaží dostat své chovy alespoň na přijatelnou míru. U nás se tento problém naštěstí nevyskytl v tak velké míře. Chceme, aby včelstva byla silná a zdravá, a proto jsme přistoupili k obměně chovů pomocí ušlechtilých matek, jejichž další generace pomůže zlepšit tuto situaci,“ dodal Němec. Podle něj je organizované léčení v České republice dáváno za vzor po celém světě.

Dostat žihadlo od včelky je poměrně vzácná záležitost, protože až z devadesáti procent mají veškerou opylovací činnost na starost právě včely. „Včela má v přírodě nezastupitelné místo. Po opylování nám přináší včely užitek svými produkty, medem, pylem, propolisem a voskem. Jistě zná každý nějakého včelaře, ke kterému si chodí pro med,“ přiblížil důležitost včelky Němec. „Nadarmo se neříká, lžíce medu, půl lékárny doma,“ doplnil.

Devadesátileté výročí kopřivnického spolku si včelaři připomenou na výroční členské schůzi. „Přeji včelařům do dalších let radost z této ušlechtilé práce. Ať mají zdravá včelstva a ať do jejich řad přichází nová, mladá generace, která se postará o to, aby včelaření nezaniklo,“ popřál závěrem Němec. (mako)