O pozitivním výskytu koronaviru v Bílovci se místní starostka Renata Mikolašová dozvěděla v pondělí. 

„Musím říci, že dnes v Bílovci bylo krásné ráno, kdy většina lidí měla měli nasazené roušky. Je tady velká solidarita,“ uvedla starostka Bílovce a dodala, že na facebooku vznikla skupina Roušky pro Bílovec.

Tam jsou lidé, kteří šijí, nabízejí, objevují se tam požadavky, kde jsou roušky potřebné. „Děláme vše pro to, abychom obyvatelům pomohli, nabádáme občany, aby zůstávali doma, natočila jsem také jedno video,“ dodala Renata Mikolašová.

Ta musela čelit více dotazům týkajících se prvního pozitivního případu v Bílovci. Z jejich odpovědí vyplývá, že člověk pozitivně testovaný na koronavirus má takzvanou cestovatelskou anamnézu. 

„Všichni, s kým byl ve styku, jsou právě testováni. Pokud je mi známo, informoval své známé, se kterými byl v kontaktu, a dodržuje vše potřebné. Jedná zodpovědně a svědomitě,“ uvedla v odpovědích Renata Mikolašová.

Jak správně používat roušky, podívejte se

Na facebooku města Odry je uvedeno, že pozitivní výskyt koronaviru u obyvatele Oder potvrdila Krajská hygienická stanice Ostrava k 17. březnu. „Jedná se o pacienta s cestovatelskou anamnézou. V těchto dnech probíhá epidemiologické šetření tohoto případu,“ stojí na facebooku a webu města s žádostí o dodržování doporučených opatření. 

„Prosíme všechny o trochu nadhledu, nakažený člověk je zcela jistě v karanténě a nepohybuje se volně po Odrách. Jméno zveřejňovat nebudeme, není k tomu důvod. Všichni si musíme uvědomit, že tolik spílaní lyžaři jeli často lyžovat do oblastí, kde nebyla vyhlášena karanténa. Nesuďme tedy nikoho, ale soustřeďme se na to, ať zvládneme stávající situaci. K tomu nám jistě dopomůže pozitivní myšlení!,“ je možno se dočíst na facebookových stránkách města Odry.

V souvislosti s uvedenými výskyty zrušili v Bílovci i v Odrách provoz školek, v Odrách rovněž zrušili plánované zasedání zastupitelstva, které se mělo konat ve středu 18. března. 

Podle informací, které se objevily na facebookových stránkách města Studénka, by měl být i tam potvrzen výskyt koronaviru.

Online reportáž