Práce na bílovském kostele začaly loni na podzim, kdy dodavatelská firma sundala z jeho věže zvonici. V současné době obepíná loď kostela i věž lešení a na věži je již nová zvonice. „Všechno se dělá souběžně s památkáři. Kostel bude mít dokonce hodiny, které budou stejné jako původní. Památkáři zkoumali ručičky i ciferník. Hodiny se vyrobí zcela nové, ale budou úplně stejné jako ty staré. Ty již byly nefunkční. Dalo se s nimi sice točit, ale ten strojek byl špatný,“ uvedl Zdeněk Fusik, starosta obce Bílov, která se na rekonstrukci kostela podílí.

Obec dá na opravu, jež dosáhne celkové výše kolem tří milionů korun, čtyři sta tisíc korun. „Dělá se veřejná sbírka, kterou pořádá římskokatolická církev. Předpokládáme, že se vybere ke stům tisícům korun,“ doplnil bílovský starosta s tím, že samotná církev se podílí třemi sty tisíci korunami. Většina peněz na rekonstrukci je z dotací. Jednu z největších se, podle Fusika, podařilo zajistit prostřednictvím MAS Regionu Poodří. Ta činí zhruba milion a půl.

Práce na kostele se týkají zejména rekonstrukce omítek. „Na věži je oklepaná omítka až na kámen. U kostelní lodi se budou, tam kde bude třeba, dělat sanační omítky,“ pokračoval Fusik.

Báň byla vyrobena celá nová. Když ji sundali, objevili v ní Bílovští čtyři schránky. „Byly prostřílené a v nich se nacházely mince a německy psané dokumenty. Také my jsme do nové makovice vložili schránku s písemnostmi týkajícími se nedávné minulosti a současnosti. Část dal farář, část firma, která to vyráběla,“ poznamenal bílovský starosta s tím, že staré předměty z báně někdy vystaví.

Kostel sv. Vavřince v Bílově byl zbudován buď v letech 1709 - 1711 nebo kolem roku 1733 na místě starší zástavby, z níž se zřejmě dochovalo jádro věže. „Nyní už byl v zoufalém stavu. Jeho oprava byla jedním z prvořadých cílů. Je to nejen dominanta obce, ale v rámci Regionu Poodří jsem to rozšířil i na dominantu Poodří. Možná díky tomu se podařilo sehnat takovou dotaci,“ uzavřel Zdeněk Fusik. Rekonstrukční práce by měly skončit letos v září.