Dospělí často varovali děti, aby si v jeho blízkosti nehrály, ale klášterní zahrada, dříve volně přístupná, doslova lákala k prozkoumání. Nezřídka se tak stávalo, že malí průzkumníci vynesli na povrch kosti či jiné připomínky lidského působení v klášteře.

Dnes je situace jiná. Zahrada je bytelně oplocena, kostel opraven a klášter zakonzervován. To všechno se ale nestalo jen samo od sebe. Stojí za tím úsilí několika místních lidí, Josefa Pavlíčka, Milana Rašky a Ivo Otáhala, kteří v roce 2002 založili Nadační fond pro záchranu kapucínského kláštera. Díky jejich snaze o záchranu této bezesporu druhé největší dominanty Fulneku se v letech 2003 až 2006 prinvestovalo 36 milionů korun, jenž posloužily rekonstrukci a opravě kostela svatého Josefa ve Fulneku.

K tomuto lze připomenout zajímavou věc, na níž si někteří ještě pamatují. V kostele se totiž nacházel oltář, za nímž se scházeli řeholníci při bohoslužbě. Ten byl v druhé polovině 20. století zle poničen, a tak byl odvezen a zrestaurován. „Dnes se nachází v kostele svatého Vojtěcha na Dolním náměstí v Opavě,“ upřesnila Marie Valová, která nyní provází návštěvníky kostelem.

Jak si lze domyslet, kostel je odsvěcen, a tak svému původnímu účelu už dávno neslouží. Dějí se v něm ale i jiné věci. Muzeum Novojičínska, které kostel spravuje, společně s občanským sdružením Comenius Fulnek, pořádá pravidelné koncerty, kulturní a společenské akce a výstavy, které vždy přitáhnou davy lidí nejen z Fulneku, ale i z širokého okolí.