Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely v pátek večer ožijí bohatým programem

Novojičínsko - V pátek startuje napříč celou Českou republikou oblíbená akce Noc kostelů. Tradičně se připojily i svatostánky z Novojičínska a z bohatého programu si vybere každý.

23.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Na desítkách míst v okrese se tento pátek přesně v šest v podvečer rozezní zvony v kostelních věžích, aby pozvaly na pestrý program Noci kostelů. Jen na severní Moravě a ve Slezsku se do akce zapojilo sto třicet svatostánků a modliteben osmi křesťanských církví. Letošní novinkou jsou sběratelské kartičky, které má každý kostel, společně s poutnickými pasy, k dispozici v dostatečném množství.

„Na kartičce je zobrazen kostel či modlitebna, součástí je také věta charakterizující toto místo. „Účastníci, kteří získají alespoň 7 těchto kartiček, mohou na biskupství ostravsko-opavském získat sběratelské album, kde si tyto kartičky uloží. Kolekci kartiček mohou sběratelé nadále rozšiřovat a v kostelích získávat i během roku. Počítáme s jejich využitím při dalších ročnících Noci kostelů," uvedl za pořadatele Miroslav Přikryl z ostravsko-opavského biskupství.

Kdo neví, kam zítra večer vyrazit, a rád by, stačí když si místa předem vytypuje na internetové stránce www.nockostelu.cz, kde najde kompletní seznam, včetně programu. A co farnosti pro letošek přichystaly? „Kromě komentovaných prohlídek také hudební či dramatickýá vystoupení a výstavy. Farnosti nabídnou výstavy fotografií a liturgických předmětů, ale také tematické expozice zaměřené na tisíc stopadesáté výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje," vyjmenoval Vít Zatloukal, biskupský vikář pro pastoraci ostravsko-opavské diecéze.

Modlitba, ať se prosby plní

Svůj prostor bude mít samozřejmě i duchovní stránka. Například v kapli sv. Anežky České v Odrách se uskuteční společná modlitba za úmysly vhazované do připraveného košíku. S obdobným počinem mají zkušenost v Bílovci. „Během večera byla napsána na lístečky asi stovka proseb, většinou za členy rodin. Od 23 hodin jsme prosby předčítali, modlili se a zpívali. Této modlitby se už z venku asi nikdo nezúčastnil," popsal své zkušenosti bílovecký farář a děkan P. Lumír Tkáč. Adorační kapli, kde se bude stále někdo modlit za osobní úmysly zapsané na připravené lístečky, budou mít také v kostele sv. Michala v Kujavách.

Noc kostelů si mohou lidé na Novojičínsku užít v Bílovci, Fulneku, Hladkých Životicích, Hodslavicích, Kaménce, Kopřivnici, Kujavách, Kuníně, Mankovicích, Odrách, dále pak v Pustějové, Rybí, Sedlnici, Spálově, Studénce, Suchdole nad Odrou, Štramberku, Vrchách a v Novém Jičíně.

Noc kostelů v Novém Jičíně

Nový Jičín kostel Nanebevzetí Panny Marie

18:00 - 21:00 kvíz pro děti

18:00 - 18:05 zvonění zvonů, volný vstup, rozjímání

21:00 prohlídka zvonice ve věži kostela

18:15 - 18:45 seznámení se s významem kostela

19:00 - 19:20 koncert Pěvecký sbor Ondráš

19:30 - 19:45 varhany Karel Monsport

20:00 - 20:20 koncert Pěvecký sbor Ondráš

20:30 - 20:45 varhany Karel Monsport

21:00 - 21:15 schola farního kostela rytmické písně

21:15 - 21:30 varhanní preludia Tomáš Klvaňa

21:30 - 21:40 kostelní sbor písně a doprovod: housle a varhany

22:00 - 22:15 schola farního kostela rytmické písně

22:15 - 22:30 varhanní preludia Tomáš Klvaňa

22:40 kostelní sbor písně a doprovod: housle a varhany

22:45 - 23:00 požehnání, děkan Mons. dr. Alois Peroutka

Nový Jičín, sborový dům Českobratrské církve evangelické

18:00 - 18:30 KONCERT ŽÁKŮ ZUŠ Nový Jičín pod vedením p. A. Michálkové

18:30 - 19:30 MALÝ PRINC (A. Saint-Exupéry) literárně-hudební pásmo

19:30 - 20:00 VÝSTAVA: BIBLICKÁ KNIHA PÍSEŇ PÍSNÍ

20:00 - 20:30 RADUJME SE VŽDY SPOLEČNĚ Pásmo písní, vzpomínek a vyprávění o tom, co radostného jsme na faře prožili.

20:30 - 21:30 FILM: MILUJTE SVÉ NEPŘÁTELE (o životě Přemysla Pittra) 

Autor: Adam Knesl

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FK Nový Jičín – FK Nové Sady
32

Třetí výhru Nového Jičína zajistila parádní trefa Opatřila

DRUHOLIGOVÍ stolní tenisté Nového Jičína vyzvou v sobotu v domácím prostředí prvoligovou pražskou Spartu.

Do Nového Jičína dorazí Sparta Praha

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Petřvald na Moravě – Jediný novojičínský zástupce v I. B třídě, sk. B, venku znovu neuspěl, když ze Strahovic odjížděl s porážkou 0:3. Petřvald na Moravě tak prohrál venku podruhé za sebou a opět přitom ani jednou neskóroval.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení