Vzhledem k současnému trendu zodpovědnosti vůči životnímu prostředí, se objevují snahy začlenit mezi primárně využívané zdroje energie také ty obnovitelné, ekologicky šetrné paliva. V případě kotelny na Annenské ulici v Novém Jičíně to bude dřevní štěpka. Po uvedení do provozu by měla kotelna zajistit deseti procentní podíl na konečné spotřebě energií ve městě.

Slavnostní uvedení kotle na biomasu do provozu se konalo ve středu, v sedmnáct hodin v nově zřízené kotelně. Přítomní zástupci města, společnosti Dalkia i firem, podílejících se na výstavbě kotelny přihlíželi provozu kotle. „Jsem rád, že se vše podařilo a je zajištěna dodávka tepla k rodinám z Nového Jičína. Máme před sebou ještě poměrně dlouhou cestu, kterou musíme ujít, ale pokud to bude taková cesta, jakou jdeme, bude určitě ve prospěch těch, pro které to děláme, pro obyvatele našeho města,“ pronesl starosta města Ivan Týle.

Spalování biomasy je jedním z alternativních zdrojů získávání energie. Město by tímto způsobem chtělo vyřešit nedostatek energie a vysokou cenu surovin. „Cílem investice bylo snížit závislost tepelného hospodářství města na jednom dodavateli suroviny, v našem případě na plynu,“ informoval místostarosta Milan Šturm. Biokotelna přišla Nový Jičína na více než třicet milionů korun. „Vzhledem k tomu, že kotelna prochází řadou zkoušek, je možné, že tato částka není konečná,“ připustila tisková mluvčí Městské úřadu Hana Sirotová.

Kotelna je vybavena jednou z nemodernějších technologií ve způsobu spalování biomasy. Průměrná roční spotřeba kotle se odhaduje na 5,45 tun dřevní štěpky ročně.

Provozovatel kotelny na biomasu, společnost Dalkia, se ve smlouvě zavázala provést na své náklady velké množství investic do tepelného hospodářství v majetku města. V příštích pěti letech tak společnost proinvestuje šedesát milionů korun. Součástí těchto investic byly v minulém roce například zásobníky teplé užitkové vody. „Využití biomasy nám umožní částečně rozlišit stávající palivovou základnu používanou v Novém Jičíně, který v současné době využívá zemní plyn, a tak čátečně omezit dopad změn ceny palivových vstupů,“ uvedl mluvčí společnost Dalkia Milan Wagner.

Řízení kotle je plně automatické, přičemž je umístno na kotli a současně jsou provozní parametry přenášeny na počítač umístěný v místnosti biokotelny. Kotel se dá řídit i dálkově z centrálního dispečinku v areálu firmy Tonak.