Vítovka, Kacabaja, Čerťák, Údolí mladých a Větřkovice. Všechny tyto vodní nádrže využívají nejen obyvatelé Novojičínska k vodní rekreaci. Podle nedávného měření pracovníků Krajské hygienické stanice v Ostravě mají všechny jmenované nádrže zhoršenou kvalitu vody, jen, co se týče viditelného zakalení. Voda, i když zatím poměrně studená, láká především ty, kteří se nechtějí mačkat na veřejných koupalištích či bazénech, a upřednostňují přírodu před plastovými nádržemi. Dobrou zprávou pro všechny milovníky vody je, že toto letní počasí ještě nějakou dobu vydrží.

Voda je zatím jen zakalená

Návštěvníci přehrad se zatím nemusejí obávat nebezpečného výskytu sinic ve vodě. I když je voda zbarvená, je to především díky řasám, které reagují na sluneční paprsky. „Ani v jedné nádrži nebyly prokázány významné počty sinic. Faktem je, že všude jsou zelené řasy, takže voda je zbarvená. Může dojít k tomu, že by se dostaly do převahy sinice, ale v současné době ty poznatky takové nejsou,“ popsal situaci o víkendu Radim Mudra, z krajské hygienické stanice. Pracovníci budou i nadále monitorovat všechny vodní nádrže, a to až do září, minimálně jednou za čtrnáct dnů. Návštěvníci, kteří by se chtěli informovat o kvalitě vody ve své oblíbené nádrži, mohou navštívit internetové stránky stanice www.khsova.cz.

Přehrady navštěvuje méně lidí

Vodní nádrž Údolí mladých v Bílovci v sobotu dopoledne a večer lákala hlavně rybáře. I tak se ale našlo dost místa i pro koupající se. „Ve vodě jsem byla. Sice je taková špinavá, ale nevadí to. Láká mě tady ta příroda a je tu klid. Kdysi to tady ale bývalo plnější,“ připustila paní Věra, která se zrovna opalovala.

Na Čerťáku u Nového Jičína si chladivou vodu o víkendu užívalo o poznání více lidí. „Voda je v pohodě. Jezdíme na přehrady hlavně z finančních důvodů,“ sdělila Eva Žitníková. Podle ní se i na této přehradě koupávalo daleko více lidí. „Voda tady není moc dobrá, je studená a dole je spousta bahna. Je ale vidět, že na koupalištích je mnohem více lidí,“ připustila další z návštěvnic Čerťáku paní Kulinová.

Ani Kacabaja v Hodslavicích si na nezájem nemůže stěžovat. I když se v její blízkosti opravuje most a dostupnost parkoviště je tak pro návštěvníky zhoršená, břehy nádrže rozhodně nebyly prázdné. „Kvalita tu není bůhvíjaká, ale nevadí mi to, hlavně tu není bahno. Mám ráda plavání a na koupalištích to prostě nejde. Je tam hlava na hlavě,“ zmínila paní Anna, jež zrovna roztahovala slunečník a křesílko. O kousek dále se po hrázi procházel další z návštěvníků. „Voda by mohla být lepší, ale já mám přírodu rád. Lidí je určitě míň, spíše se jezdí do ciziny a na bazény,“ zamyslel se pan Brabec.

I když meteorologové předpovídají v tomto týdnu také bouřky, teplé počasí by se mělo brzy vrátit. Návštěvníci vodních nádrží budou mít tak ještě dostatek příležitostí, užívat si vody v přirozeném prostředí.