VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupí Příbor měšťanský dům?

Jestli je něco, co hyzdí památkovou zónu v Příboře, pak je to například dům číslo 43 na náměstí Sigmunda Freuda. Nedávno diskutovali zastupitelé o tom, zda ho nekoupí.

11.1.2015
SDÍLEJ:

Město Příbor. Ilustrační snímek.Foto: Archiv/Deník

Otázku případné koupě měšťanského domu číslo 43 na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře otevřela na posledním zasedání příborských zastupitelů tamní místostarostka Dana Forišková.

„Projednávali jsme to i v minulém volebním období na radě města. Jednu čtvrtinu vlastní soukromý vlastník a zbytek obhospodařuje v současné době Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, odloučené pracoviště Nový Jičín. Tato státní instituce začala své podíly odprodávat," sdělila příborská místostarostka a upřesnila, že v rámci prvního kola byla minimální cena 2,152 milionu korun, poté začal úřad cenu snižovat. Místostarostka poznamenala, že koncem října skončilo druhé kolo, do nějž se opět nikdo nepřihlásil.

Bude zájem zastupitelů?

„Když jsme tady měli na jednání ředitele úřadu, navrhl nám, aby město zvážilo, zda se nechce přihlásit do třetího kola. Výzva ještě nebyla podaná, měla by být začátkem ledna, a potrvá zřejmě do konce ledna. Nechci žádné závazné stanovisko, ale chci, abyste si to projednali v politických klubech a dali mi vědět, jak k tomu přistupujete," vyzvala zastupitele Dana Forišková.

Na možná nebezpečí plynoucí ze spoluvlastnictví objektu upozornil zastupitele právník města Rostislav Michálek.

„Může to mít určité klady, ale i komplikace. Kladů je méně. Pokud je tam několik spoluvlastníků, případné náklady na údržbu se dělí podle podílu vlastnictví. Při rozhodování o základních záležitostech se rozhoduje většinou, kterou by město mělo rozhodnutí většiny, například ve věci nájmu, nelze napadnout minoritním vlastníkem," uvedl příklady Rostislav Michálek, načež poznamenal, že záporů je více.

„Určitě tam bude nutná nějaká úprava. Je k tomu potřeba dvou třetin vlastnictví, což by město mělo, ale spoluvlastník to může napadnout u soudu a navrhnout, aby to soud pozastavil.

Dalším záporem je neexistence předkupního práva. Spoluvlastník to může převést na jinou osobu, která může vystupovat vůči městu dobře, ale taky může vyvolat komplikace," řekl právník města Rostislav Michálek.

Možná rizika

Na možná rizika poukázala také zastupitelka Vlasta Trojčínská.

„Vedle to chtěla koupit nějaká ostravská společnost. Slibovala, že tam bude nějaká chráněná dílna a kdovíco, pak s těmi nájemníky jednali tak, že jim vypínali vodu i plyn, tak se řešilo, jak dál. Můj názor je, že by to dopadlo tak, jak to dělají Rusové v Karlových Varech. Všechno by se zbořilo, zachoval by se štít. Kdo ví, co by to stálo a co by z toho bylo. Nevím, kdo o to má zájem, ale je to dnes ruina, kde budou ve sklepě určitě spodní vody," přemýšlela nahlas Vlasta Trojčínská, která si myslí, že by město do koupě jít nemělo.

Se zajímavým názorem vystoupil zastupitel Aleš Polách. Ten přiznal, že jednu ruinu koupil v roce 2002. „Byl jsem blázen a stálo mě to velké úsilí. Ale přiznám se, že když mám depresi, podívám se na fotky, jak to vypadalo, a jsem spokojený. Jestli má město dostatek financí a potřebuje reprezentativní prostory, tak to může být nádhera. Kdybych měl volné peníze, tak ten dům koupím. Ale návratnost bude hrozná," uvedl Aleš Polách.

Zastupitelé vzali informaci o možnosti koupit dům číslo 43 na vědomí.

Autor: Ivan Pavelek

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

/FOTOGALERIE/ Devětatřicetiletý Jakub Janda z Frenštátu pod Radhoštěm byl doposud známý hlavně jako vynikající skokan na lyžích, mimo jiné vítěz světového poháru.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení