Majitelem objektu, jenž se skládá ze dvou budov, je v současné době družstvo Katolický dům, které dostalo nemovitost vrácenou v restituci.

Sdružení chce jasné vyjádření od zastupitelů o koupi či nekoupi do konce října. Podle debaty na posledním zasedání příborského zastupitelstva existuje napříč politickými stranami shoda, že by si město nemělo Katolický dům nechat uniknout mezi prsty. „Bylo by ostudou, kdybychom ho nekoupili,“ řekl například občanský demokrat Jan Černost. Stejný názor má i sociální demokrat Bohuslav Majer: „Příbor by tento stánek měl mít,“ řekl zastupitel.

Katolický dům potřebuje nutně finanční injekci

Odhadní cena nemovitosti je jedenáct a půl milionu korun, družstvo však dalo městu nabídku o milion a půl nižší. Ovšem další desítky milionů korun spolkne rekonstrukce kulturního stánku Příbora. „Bylo by špatné říct, my to kupujeme, ale nedáme na to ani korunu. To by řešením nebylo,“ pronesl před zastupiteli starosta Milan Strakoš a jedním dechem dodal: „Bez peněz tento dům dlouho nevydrží.“

Strakoš zároveň varoval před tím, aby Katolický dům nedopadl stejně jako nedaleký Piaristický klášter. Ten se opravuje, s malými přestávkami, již sedmnáct let. Na stejné schůzi odhlasovali zastupitelé prodej šestnácti městských domů, v rámci druhé vlny privatizace, díky čemuž bude městská kasa přibližně o sto milionů korun bohatší. Tyto peníze, nebo alespoň jejich část, by měly jít na rozsáhlou rekonstrukci „kaťáku“, se kterou by Příbor rád začal v roce 2011 nebo o rok později. Město se pokusí využít také některý z dotačních programů Evropské unie. „Peníze se na to najít musí. Co by tady v tom Příboře zůstalo?“ připojil svůj názor Rudolf Volný z KSČM.

Sdružení nebylo dobrým správcem

Pokud družstvo utrží z prodeje deset milionů korun, hodlá čtyři z nich darovat městu na vybavení objektu. Objevily se názory, aby současný majitel rovnou snížil cenu z deseti na šest milionů, na to však spolek nehodlá přistoupit. Někteří zastupitelé, jako například komunista Jiří Polášek, kritizovali družstvo, že se o Katolický dům špatně starali, některým se také nelíbil způsob, jakým současný majitel nabyl vlastnictví objektu v rámci majetkového vyrovnání.

Tak i tak panuje mezi zastupiteli většinová shoda, že Katolický dům, postavený v roce 1910, by mělo vlastnit město. Definitivně se o tom rozhodne během tohoto měsíce na mimořádně svolaném zastupitelstvu, kde se bude mimo jiné řešit i případné následné využití celého objektu.