LÉKAŘ RADÍ

Úvodní trilogii bychom věnovali tématům, která se nám jeví z pohledu redakce zajímavá, a sice navštívíme ordinaci dermatovenerologickou (kožní), ordinaci plastického chirurga či Centrum laserové a estetické dermatologie.

Mezi nejčastější infekční onemocnění kůže, se kterými se na kožní ambulanci můžeme setkat, patří verrucae vulgares, tak zvané virusové bradavice, způsobené lidským papiloma virusem. Ten se přenáší buď přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo pomocí kontaminovaných předmětů – podlahy, obuv, nůžky či pilníky na nehty apod.

O možnostech léčby bradavic se rozpovídal MUDr. Tomáš Ryant, lékař kožní ambulance společnosti Therápon 98, a.s. - na poliklinice v Kopřivnici: „V léčbě virusových bradavic, kterými je postihnuta značná část zejména mladší populace, je stále aktuální „vypalování“ tekutým dusíkem (kryoterapie) a léčba lokálními keratolytiky, eventuálně kombinovanými s lokální cytostatickou léčbou.“

Rovněž zodpověděl na pacienty často kladenou otázku, která léčba je nejúčinnější, a případně, jak dlouho trvá. „Na to není jednoduchá odpověď, protože reakce organizmu bývá rozdílná. Rozsah postihnutí bývá velmi individuální a častokrát pacient přichází v posledních stádiích, kdy je infekce rozšířená do rozsáhlých (dceřiných), případně do hluboko zasahujcích kožních projevů (plantární veruky). Neméně důležitým faktorem, který určuje léčbu, je lokalizace bradavic, spolupráce pacienta, přidružené kožní nemoci, ekzémy, lokální nebo celková imunosuprese, hygiena, tolerance bolesti a další.“

„V naší nově rekonkstruované a nejmoderněji vybavené ambulanci, v 2. patře polikliniky v Kopřivnici, preferujeme odborné vyšetření každé podezřelé léze (ložiska), protože ne vždy se jedná jen o benigní virusové bradavice.“

Co říct závěrem? Nepodceňovat bradavice. Dbejte, aby z mála nebylo více! Veškeré podrobnější informace o službách a ordinačních hodinách dermatovenerologické ambulance MUDr. Tomáše Ryanta naleznete na internetových stránkách zařízení: www.therapon98.cz.

Příště se zastavíme u plastického chirurga. Pokud máte nějaké zvídavé otázky k dnešnímu či následujícímu tématu, zasílejte je prosím na e-mailovou adresu: petra.bohacova@denik.cz, a to nejpozději do 22. listopadu.

Prvního tázajícího po zásluze odměníme, a to vstupenkou v hodnotě 250,- Kč do nově otevřeného rehabilitačního a relaxačního centra Therápon Aqua v Kopřivnici. Vstupenka je přenosná, s možností čerpání do konce kalendářního roku, na veškeré služby v Theráponu Aqua – bazén s protiproudem a masážními tryskami, whirlpooly se světelnými efekty, aromatické koupele v hydromasážních vanách, luxusní sauny, masáže.