VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce převést speciální školu na město. Bílovec to odmítá. Jak to dopadne?

Bílovec - Moravskoslezský kraj by rád převedl Základní školu ve Wolkerově ulici pod město Bílovec. Ta to odmítá. Zřizovatelem této speciální školy je stále Moravskoslezský kraj. Protože však ubývá nejen žáků, ale i peněz na provoz školy, uvažuje kraj o tom, že by školu převedl pod Bílovec.

18.10.2012
SDÍLEJ:

Speciální škola - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Tuto problematiku řešila na svém posledním jednání také komise pro výchovu a vzdělání. Jak komise, tak i město však stojí proti převodu školy. Starosta Bílovce Petr Klimek k tomu řekl: „My si jako město tuto variantu vůbec nepřipouštíme. Zatím žádné jednání neproběhlo, my jsme pouze obdrželi dopis s výzvou z Moravskoslezského kraje, ať se vyjádříme, jak bychom se k tomuto záměru stavěli. My jsme odsouhlasili, že s tímto záměrem nesouhlasíme. Nebudeme přebírat zřizovatelskou povinnost."

Z dopisu, který kraj zaslal do Bílovce, vyplývá: „V souladu s demografickým vývojem populace žáků odpovídající jednotlivým druhům škol a s pedagogickými a ekonomickými parametry efektivity vzdělávání kraj průběžně analyzuje situaci a realizuje racionalizační záměry v oblasti vzdělávání, mimo jiné také u škol zajišťujících vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Počty žáků ve všech základních školách soustavně klesají, proto je žádoucí tento stav optimálně řešit."

Mělo by město převzít speciální školu pod sebe? HLASUJTE V ANKETĚ!

Základní školu nyní navštěvuje osmatřicet žáků, kteří jsou rozděleni do tří tříd. Ve speciální škole jsou děti spokojené a učení je pro ně motivační, což potvrzují i jejich rodiče. V klasické základní škole by se jejich vzdělavatelnost zhoršila, navíc mnohé děti potřebují k výuce asistenta, což pro zřizovatele přináší ještě větší finanční náročnost. Vyšší náklady by přinesl i provoz budovy školy, která je města, ale kraj za ni platí nájem. „Ten objekt bychom museli převzít a provozovat my, takže tím by se provozní náklady navýšily," zamyslel se nad situací Petr Klimek.

Renáta Fryčková, zástupce statutárního orgánu na Wolkerově škole, se k tomuto tématu odmítla vyjádřit. Ale jak řekl starosta města, v úvahu by nepřipadala ani případná integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do ostatních základních škol ve městě. Ty jsou totiž kapacitně naplněné a žáci by se tam nevešli. „Jednání s krajem proběhlo již před asi dvěma roky, kdy tady byla paní náměstkyně, a bylo jí řečeno, že my tady nemáme kapacitní možnosti na sloučení těchto škol, takže následně se od tohoto záměru upustilo," dodal Petr Klimek.

Další jednání budou probíhat následně, až budou, po právě skončených krajských volbách, stanoveni noví náměstci a další zastupitelé.

SIMONA MIKŠOVÁ

Autor: Redakce

Mělo by město převzít speciální školu pod sebe?

Ano

16 hlasů

Ne

12 hlasů

Hlasovalo: 28

Anketa byla ukončena

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení