„Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená. V žádném případě by se lidé neměli prostřednictvím krmítka zbavovat kuchyňského odpadu a zbytků. Ty totiž ptákům způsobují značné zažívací potíže a mohou vést až k jejich úhynu,“ sdělila Zuzana Pangrácová z České společnosti ornitologické. Upozornila také na to, že zpěvní ptáci se nesmějí krmit těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem. „Nejlepší jsou semena slunečnice, a to buď černé barvy, nebo ta pruhovaná. Bílá semena moc nechtějí,“ poznamenala s tím, že bezpečný způsob zimního přikrmování je nakoupit krmné směsi v obchodě.

S tím souhlasí i Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích. „Abych řekl pravdu, tak si ale myslím, že lidé už dnes vědí, co mohou a nemohou ptákům do krmítek dávat. Případy, že by se k nám dostal pták v důsledku špatného krmení, jsme v poslední době nezaznamenali,“ přiznal.

Podle Orla se vánočky, kousky starého chleba nebo suché rohlíky hodí nejlépe pro krmení labutí, divokých hus nebo kachen. „Tím mohou lidé na zimních hnízdištích tyto větší ptáky zcela bez obav krmit.“