Hokejista Bonk ve vile prožíval šťastné rodinné chvíle. Krnované mu fandili a nadšeně sledovali jeho sportovní kariéru. Bylo jim líto, když se Bonk definitivně rozhodl odstěhovat z Krnova do Kanady.

Zlomem bylo letecké neštěstí

Významný zlom nastal, když se v září 2011 v ruském Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejovým týmem, ve kterém zahynulo také několik českých hokejistů. Jen shodou osudových náhod hráč Lokomotivu Jaroslavl Radek Bonk, krnovský rodák, tehdy nebyl na palubě osudového letadla Jak-42. Tragická smrt mnoha kamarádů a spoluhráčů Bonkem otřásla. Uvědomil si, že chce mnohem víc času věnovat své česko-kanadské rodině, takže svou krnovskou vilu prodal.

Dnes sedmačtyřicetiletý Bonk žije se svou manželkou, Kanaďankou Jill Sarcen a s dětmi v Kanadě. Proto jeho syn Oliver Bonk (18 let) v prosinci 2023 ve švédském Göteborgu nastoupil na juniorském mistrovství světa v dresu Kanady. Kromě Olivera má Bonk ještě syna Camerona a dcery Kennedy a Mayu.

Realitka: vítejte v Krnově, tady chcete žít

Jak vidí krnovskou vilu, spojenou s legendárním Radkem Bonkem, odborníci na trh nemovitostí? „Nabízíme prodej rodinného sídla v Horní ulici v Krnově. Historie domu se datuje od roku 1999, kdy dům nechal podle nadčasových požadavků postavit krnovský rodák, slavný hokejista, který valnou část své sportovní kariéry působil v NHL a KHL. Na svém kontě má i starty za juniorský a seniorský národní tým České republiky,“ prezentuje jedna z realitních kanceláří Bonkův dům.

A pak prý že je krajská hokejová liga nuda. Vůbec… Podívejte se, jak ji Radek Bonk v desu Kopřivnice dokázal zpestřit v Krnově.

Vychvaluje 1700 metrů pozemku s úžasnou zahradou pro grilovačky, dvojgaráž, megalomanský obývák s krbem, spousty oken, bazén, terasu, přírodu za domem a celkově příjemnou atmosférou s geniem loci.

„Dnes bych vám rád nabídl ke koupi jedinečný rodinný dům v atraktivní lokalitě pod Cvilínem. V takovém domě chcete nejenom bydlet, ale také žít, vychovávat svoje děti nebo mít atraktivní zázemí pro sídlo své firmy. Vítejte v Krnově,“ představuje Bonkův dům ve svém videu realitní makléř Roman Miškev.

Vila asociuje věž amerických bombardérů

Krnované, kteří Bonkovu vilu s bazénem znají, si ale uvědomují také její zápory. Stavěla se v devadesátých letech, když ekonomický provoz, úspory energie a zateplování ještě nebyly pro investory tak důležitý faktor jako dnes.

Dominantou vily je atypická prosklená věž se schodištěm, která vtipálkům a fanouškům letectví připomíná střelecké věže amerických bombardérů. Každopádně stavba Bonkovy vily v devadesátých letech byla událost, kterou sledoval celý Krnov.

V roce 1997 to zaznamenal kronikář města Krnova Vladimír Blucha. „Mezi dostavěnými domy budí zvláštní pozornost rozlehlá vila na úpatí Cvilína, nedaleko charitního domu Salvator. Nechal si ji postavit za náklady kolem deseti milionů korun Radek Bonk, profesionální hráč kanadsko – americké národní hokejové ligy. Hraje za mužstvo Ottawa Senators. Autorem projektu je krnovský architekt Vlastimil Zillich. Bonk si před dvěma lety zakoupil stavební pozemek a až jednou skončí kariéru profesionálního hokejisty, nastěhuje se do klidného místa ve městě, v němž bydlí jeho rodina. Kolem vily s garážemi se rozprostírá upravená zahrada s altánem,“ zapsal kronikář Vladimír Blucha před víc než 25 lety.

V dalších letech kronikáři zapisovali, jak Radek Bonk tráví v Krnově dovolené a věnuje se zde dětem a mládeži. Na sportovních akcích předával diplomy vítězům, rozdával své autogramy, občas si rekreačně hrál fotbálek a zašel posedět s kamarády do restaurace v Albrechtické ulici. Bonk se věnoval také dobročinnosti, když například podporoval postižené děti v krnovském středisku Benjamin.

Radek Bonk si zahrál v Krnově v dresu Kopřivnice

Radek Bonk se sice v Krnově narodil a dlouho zde bydlel, ale svůj první hokejový zápas v rodném městě odehrál zřejmě až v roce 2014, a to v dresu Kopřivnice. Jako osmatřicetiletý útočník po ukončení profesionální kariéry předával své zkušenosti v krajském přeboru.

K vítězství Kopřivnice 5:0 přispěl také Bonk, který si ale z rodného Krnova odvážel roztržený ret po zásahu vysokou holí. „Tak mám aspoň nějakou památku na Krnov - šrám a tři body za vítězství,“ komentoval zápas Radek Bonk s tím, že k zásahu hokejkou určitě nedošlo úmyslně, ale v zápalu hry.