Na novelu horního zákona čekají ve Frenštátě a Trojanovicích doslova jako na smilování. Nové znění zákona by totiž například omezilo mnohdy zbytečnou blokaci pozemků těžebními společnostmi.

Další navrhovanou novinkou je roční lhůta, do kdy musí těžební firma předložit všechny potřebné podklady k tomu, aby úřady mohly rozhodnout o případném odpisu zásob. Pokud by to těžební společnost neudělala, hrozila by jí až desetimilionová pokuta.

Právě kvůli Dolu Frenštát blokuje společnost OKD řadu pozemků ve městě a Trojanovicích, na něž má navíc, ze znění současného zákona, předkupní právo. Kvůli němu mají ztížené podmínky například stavebníci. Musejí totiž žádat společnost OKD, jako jednoho z dotčených účastníků, o vyjádření ke stavbě. „Právě jsme dávali dohromady podpisy k nesouhlasu s návrhem Státní energetické koncepce. S tím chceme jet do Prahy a znovu o tom jednat,“ reagoval na současnou situaci Jiří Novotný, starosta Trojanovic, jedné z téměř tří desítek obcí a měst, které požadují, aby bylo uhelné ložisko pod Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi ze zmíněné koncepce vyňato.

„To, co se děje kolem projednávání novely horního zákona, bohužel neovlivníme. Bude to záležitostí poslanců, pokud se to tedy vůbec k projednání dostane. Nemohu říci, že to je prolobbované, ale nějaké rysy lobbingu tam jsou vidět,“ pokračoval Novotný a připomněl, že současné znění zákona blokuje rozvoj dotčených obcí a měst. „Oni argumentují, že ty pozemky by mohli blokovat různí ekologičtí aktivisté. Přitom ty pozemky ve Frenštátě pod Radhoštěm celkem k ničemu nepotřebují,“ poznamenal Novotný.

Velmi negativně přijal akt vlády starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský. „Je to stále stejná situace. Oni se brání projednání zákona, který by dal v této záležitosti větší pravomoci samosprávám,“ sdělil frenštátský starosta. Podle něj by situaci vyřešilo, pokud by v Parlamentu ČR byli poslanci, kteří nejsou nijak zainteresovaní na těžebních společnostech. „Za město si přeji, ať si stát nerostné bohatství hlídá pokud možno sám. Ať to není v rukou soukromé společnosti, která to získala za velmi výhodnou cenu. Navíc blokují pozemky, které vůbec potřebovat nebudou, a ještě na ně mají předkupní právo. Vnímám to jako zákon z dob komunismu, který platí hluboko v postkomunistické době. To není v pořádku,“ uzavřel Hrabovský.

GLOSA: Absurdistán

Je to jako o Červené Karkulce, pořád dokola. Obce čekají na schválení novely horního zákona, který by narovnal práva samospráv a těžebních společností. Jenže jednou tento zákon vyškrtnou z projednávání poslanci, jindy návrh novelizace odmítne vláda. A absurdní situace, kdy soukromá společnost, s požehnáním zákonodárců a představitelů státu, blokuje rozvoj území, pokračuje. O lobbismus prý nejde. Umístění České republiky v nedávno zveřejněném žebříčku mapujícím korupční prostředí je ale dostatečně vypovídající. (ipa)