Návrat v čase. I tak by se dal charakterizovat uplynulý víkend v novojičínské obci Kujavy. Tamní obyvatelé si nezvykle museli zopakovat komunální volby.

Obec, která má přes pět set obyvatel, byla nějaký čas bez zastupitelstva. Z toho totiž po rezignaci několika členů zůstalo jen torzo. Lidé tak chtě nechtě museli v sobotu 22. října k novým volbám.

Napětí v obci nebylo znát

Ačkoliv se jednalo o velmi neobvyklou situaci, na Novojičínsku se neodehrála více než dvacet let, na chování obyvatel obce to nebylo nijak znát. K volební urně přišla většina z nich s úsměvem na rtech. O situaci, která nějaký ten pátek v obci panovala, se bavili otevřeně a s nadhledem. „K volbám jsem přišel, protože se mi celá situce zdá poněkud zvláštní. Je s podivem, že se lidé v tak malé obci, jako Kujavy jsou, neumějí dohodnout,“ okomentoval volby jeden z kujavských občanů. „Osobně v tom vidím osobní zájem těch tří zastupitelů, kteří odstoupili. Protože jak se při své rezignaci dušovali, že nebudou dále kandidovat, tak dneska sestavili další čtyři kandidátky, kde figurují jejich jména. Co si o tom pak má člověk myslet?“ pokračoval volič vzápětí. Podobný názor na věc měli i další z oslovených voličů. „Jdu k volbám proto, aby se něco změnilo, nebo respektive nezměnilo, se něco k horšímu,“ zdůvodnil svou účast Kujavan. Starší obyvatelka obce pak svou účast zdůvodnila takto: „K volbám chodím pravidelně, takže ani tyhle jsem nevynechala. Navíc není mi lhostejné, co s naší obcí v budoucnu bude.“

Ačkoliv slova o tom, že obyvatelům Kujav není další osud obce lhostejný, zněla ze všech stran, k urně se nakonec dostavila pouze zhruba polovina obyvatel.

„Volby začaly v sedm hodin ráno a zatím tady bylo zhruba šedesát lidí. Čekáme, že více než padesát procent lidí stejně nedojde. Někteří této situace totiž mají plné zuby,“ uvedl tři hodiny po otevření volební místnosti její předseda. „Ale na druhou stranu v obci nikomu nové volby nevadí, lidé to berou jako samozřejmost, protože všichni chceme, aby to tady zase klapalo,“ dodal předseda volební komise vzápětí. Také současní starostka Kujav Petra Vojkůvková ze sobotních voleb neměla nijak špatný pocit. „Nejsem si ničeho vědoma, situace tady mi připadá normální, klidná,“ okomentovala dění a pokračovala: „Jestli občané přijdou k urnám si netroufnu odhadnout. Zatímco někteří o volby zájem mají, tak jiným to přijde zbytečné, takže těžko soudit, co jak bude.“

Volebního klání se v Kujavách zúčastnilo celkem pět stran. Do nového zastupitelstva bylo zvoleno sedm členů. V tuto chvíli je jasné, že v zastupitelstvu budou převládat členové strany Společně s rozumem. Přestože současná starostka Kujav se do zastupitelstva dostala, obci se volba nové „hlavy“ obce se Kujavám nevyhne.