VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturák se asi opravy nedočká

Frenštát pod Radhoštěm - Nevzhlednou břízolitovou budovou se zastaralým interiérem bude zřejmě nadále Kulturní dům ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní zastupitelé neodsouhlasili peníze na pořízení projektu na revitalizaci objektu.

16.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

O revitalizaci domu kultury se ve Frenštátě pod Radhoštěm jedná již od loňského podzimu. Tehdy městská rada schválila způsob zadání veřejné zakázky na vytvoření Studie revitalizace domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pak už se vše rozjelo naplno, tak, aby město mohlo využít výzvy v rámci dotačních programů z ROP NUTS Moravskoslezsko II. Předpokládaný termín jejího vyhlášení je poslední dekáda srpna 2010.

Aby město mohlo podat žádost o dotaci, musí mít hotový projekt. V případě zmíněné revitalizace frenštátského kulturního zařízení se jedná o záležitost v hodnotě kolem tří milionů korun. Proto se nedávno zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm sešli na zasedání v mimořádném termínu, kde měli schválit tuto částku na projektovou dokumentaci.

Peníze na projekt nepřiklepli

Přestože v diskusi zaznělo, že revitalizace kulturního domu je nutná, potřebný počet hlasů pro uvolnění třímilionové částky na projekt se nenašel. „Je to velká škoda. Byla to jedna z posledních šancí získat na ten kulturák peníze prostřednictvím výzvy. Ta šance byla poměrně velká,“ posteskl si Marian Žárský, ředitel Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Frenštátský kulturní dům je stavba z roku 1964 a město do něj v podstatě ještě pořádně neinvestovalo, s výjimkou údržby. Revitalizace měla jednak modernizovat budovu, a také oživit dění v ní. „Zásadní změnou mělo být přemístění Centra volného času Astra z objektu v Martinské čtvrti do objektu kulturního domu. Jedná se asi o pět stovek dětí, takže ten kulturní dům by jistě ožil,“ uvedl Žárský. V kulturním domě by zůstala knihovna, modernizací by prošla restaurace, malý sál i taneční sál. „Všude by byly bezbariérové přístupy a jednou z novinek by bylo zastřešení terasy u velkého sálu i terasy u kluboven. Do jedné ze zastřešených teras u sálu by se přemístila Výstavní síň Albína Poláška, která je dnes zastrčená v zadní části objektu,“ naznačil možnosti Žárský.

Studie počítala s centrálním vstupem do budovy, kde by návštěvník narazil na recepci. Vstupy do jednotlivých částí, jako například do Centra volného času Astra, by byly na čipové karty. „Aby ty děti nechodily po celé budově,“ vysvětlil Žárský.

Celkové náklady na revitalizaci vnitřních prostor by činily kolem 56 milionů korun, přičemž většinu by pokryla právě dotace. V plánu byla i další etapa, týkající se zateplení fasády, výměny oken a dalších venkovních úprav. Ta je plánovaná ve výši kolem 47 milionů korun. „Na to by se žádala rovněž dotace, ale už z jiných zdrojů,“ poznamenal Žárský, jenž byl výsledkem hlasování očividně zklamán. „Nejde o mne. Ale tady byla reálná šance získat na to peníze, a ta šance se nám teď pořádně vzdálila. Dříve nebo později město do té budovy stejně bude muset investovat, jenže už asi jen ze svých peněz. Teď to ale vypadá, že se s kulturním domem v příštích letech nic podstatného dít nebude,“ uzavřel Žárský.

Starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský vyjádřenou vůli zastupitelů nijak nekomentoval.

KOMENTÁŘ IVANA PAVELKA: Že by chtěli zachovat minulost?

Frenštátský kulturní dům si zřejmě na další dlouhé roky zachová svou nevlídnou venkovní i vnitřní tvář. Řada zastupitelů totiž neodsouhlasila potřebné tři miliony na projektovou dokumentaci, bez níž město nemůže požádat o dotaci. Frenštátu se naskytla šance vytvořit ve městě důstojný kulturní „stánek“. Proč tak učinili ti, kteří tak učinili? Těžko hádat. Možná, že šlo o jistou formu „trucpodniku“. Přitom určitě někteří z nich vědí, že kulturní dům v současné podobě je spíše jen břemenem, které funguje jaksi napůl, zejména z pohledu využití velkého sálu. Ten sice je v permanenci v průběhu plesové sezony, ale jinak? Byť má velké pódium, veškerá divadla se odehrávají v kinosále. Proč asi? Vestibul se šatnou, která nezměnila svůj vzhled desítky let, navíc potemnělý stejně jako na něj navazující temné chodby, také není tím, čím by se někdo chtěl chválit. A pohled zvenčí? Vrátí nás do dob reálného socialismu. Možná, že právě o to někteří zastupitelé nechtějí přijít. Třeba budou argumentovat tím, že více než padesát milionů, a posléze dalších téměř padesát, je příliš velké sousto. Přitom ale zrovna někteří z nich byli ochotni zvednout ruku pro megalomanský projekt, který měl vzniknout mezi koupalištěm a kempem. Hovořilo se o sumě okolo 250 milionů. Přitom mělo vzniknout několik zařízení, která by dublovala zařízení, jež již ve městě jsou a fungují. Ale dost polemiky. Zastupitelé, prý kulturního, Frenštátu se rozhodli, že kulturní úroveň nepozvednou, a tak to je. Jen, aby to nedopadlo, jak v jednom humorném dialogu Šimka a Soboty, kdy prvně jmenovaný, ač v jiné souvislosti, pravil: Oni budou tak dlouho blbnout, blbci blbí, až to na blbce spadne….

Autor: Ivan Pavelek

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu24 200 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí/ho prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:8.1.2018.A: 21.2.2018. , Místo výkonu práce Odry. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, 5 týdnů dovolené, benefitní cafeterie, příspěvek na důchodové připojištění, Multisport karta. Práce o víkendech., Výběrové řízení v pondělí 5.3.2018 na prodejně Odry, Nádražní č.p. 293/20. Uchazeči se budou hlásit v 9:00 hodin u vedoucího prodejny, případně tamtéž u regionálního managera paní Martiny Lochmanové, která provede pohovory.. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna odry, Nádražní, č.p. 293, 742 35 Odry. Informace: Dagmar Sládková, +420 727 876 058.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka73 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklidoví pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 22.8.2017 a: 21.2.2018 Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Základní požadavky a povinnosti uchazeče: pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, dodržovat pracovní dobu / dobrou pracovní morálku, plnit pokyny nadřízených, spolupracovat s ostatními zaměstnanci, využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, plnit kvalitně a včas pracovní úkoly, požadujeme výpis ze zdravotní dokumentace a výpis z rejstříku trestu., Náplň práce: provádění běžného úklidu - zametání a vytírání podlah, utírání prachu, větrání místností, čištění nábytku a zařízení, vynášení odpadků, provádění desinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem, běžný úklid a čištění sociálního zařízení (WC) a kuchyňských koutků., Pracovní doba (od - do): 15:00 - 19:00 hod. , Kontakt: Žaneta Janíčková, telefonicky na č.: 723 612 506, písemně na e-mail: prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. pracoviště suvorovova, šenov u nj, Suvorovova, č.p. 525, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Žaneta Janíčková, +420 723 612 506.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik17 200 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech Technici zakázkového oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 21.2.2018 Jsme česká firma zabývající se autoopravárenstvím nákladních a přípojných vozidel a autobusů, včetně souvisejících služeb., Hledáme technika zakázkového oddělení, který bude:, - zajišťovat komunikaci se zákazníkem,, - evidovat, vystavovat a zpracovávat veškerou administrativu ohledně poskytovaných služeb (faktury, zakázkové listy, náhradní díly apod.),, - komunikovat s ostatními pracovišti v rámci společnosti., Vhodný kandidát musí mít praxi v administrativě a účetnictví minimálně 1 rok, organizační a komunikační schopnosti, orientaci v účetnictví a pohledávkách. Uvítáme komunikativního kandidáta, zodpovědného a flexibilního., Pracoviště je Novém Jičíně, malý pracovní kolektiv, motivační finanční ohodnocení, vzdělávání, zaměstnanecké benefity., www.kar.cz, , Zaměstnanecké výhody: pracovní doba 37,5 hodin týdně, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, Multisport karta., Kontakt: písemně na email: personalista@kar.cz. Pracoviště: Kar-mobil s.r.o. - pracoviště nový jičín, Palackého, č.p. 1675, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontaktní e-mail, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč21 500 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: z: 30.5.2017,a:21.2.2018., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Inf.:osobní kontakt vždy ve středu v 9:00 hodin., Požadavky: platný průkaz CO2 ZK 135.1, čtení technických výkresů, praxe, Inf.:schůzka po předchozí tel. dohodě. Pracoviště: Baze alfa, s.r.o., 742 45 Fulnek 1. Informace: Miroslav Štrbák ml., +420 605 527 275.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Reprezentanti novojičínského plaveckého klubu předvedli znamenitý vstup do sezony.
3

Plavci Nového Jičína postoupili do republikového semifinále

Ve čtvrtek 22. února likvidovali hasiči požár nové chatky v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku.  Foto: HZS MSk
7

Nechat přímotop bez dozoru se chataři nevyplatilo

Infarktové drama! Hokejisté Studénky slaví postup po nájezdech

/FOTOGALERIE/ Rozhodující třetí díl čtvrtfinálové série mezi Studénkou a Českým Těšínem nabídl na kopřivnickém zimním stadionu atraktivní podívanou, kterou musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Závěrečné derby si podmanila kopřivnická Tatra

Základní část druholigové skupiny Východ směřuje do finiše! Ve středečním kole bylo na programu závěrečné sedmé novojičínské derby, ve kterém Nový Jičín na vlastním ledě podlehl svému rivalovi z Kopřivnice 2:5.

Květa Jeriová-Pecková o Olympijském festivalu v Ostravě: Být malá, jsem nadšená

/ROZHOVOR/ Do areálu Olympijského festivalu v Ostravě ve středu zavítala trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích z let 1980 a 1984 Květoslava Jeriová-Pecková.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT