VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturák se asi opravy nedočká

Frenštát pod Radhoštěm - Nevzhlednou břízolitovou budovou se zastaralým interiérem bude zřejmě nadále Kulturní dům ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní zastupitelé neodsouhlasili peníze na pořízení projektu na revitalizaci objektu.

16.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

O revitalizaci domu kultury se ve Frenštátě pod Radhoštěm jedná již od loňského podzimu. Tehdy městská rada schválila způsob zadání veřejné zakázky na vytvoření Studie revitalizace domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pak už se vše rozjelo naplno, tak, aby město mohlo využít výzvy v rámci dotačních programů z ROP NUTS Moravskoslezsko II. Předpokládaný termín jejího vyhlášení je poslední dekáda srpna 2010.

Aby město mohlo podat žádost o dotaci, musí mít hotový projekt. V případě zmíněné revitalizace frenštátského kulturního zařízení se jedná o záležitost v hodnotě kolem tří milionů korun. Proto se nedávno zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm sešli na zasedání v mimořádném termínu, kde měli schválit tuto částku na projektovou dokumentaci.

Peníze na projekt nepřiklepli

Přestože v diskusi zaznělo, že revitalizace kulturního domu je nutná, potřebný počet hlasů pro uvolnění třímilionové částky na projekt se nenašel. „Je to velká škoda. Byla to jedna z posledních šancí získat na ten kulturák peníze prostřednictvím výzvy. Ta šance byla poměrně velká,“ posteskl si Marian Žárský, ředitel Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Frenštátský kulturní dům je stavba z roku 1964 a město do něj v podstatě ještě pořádně neinvestovalo, s výjimkou údržby. Revitalizace měla jednak modernizovat budovu, a také oživit dění v ní. „Zásadní změnou mělo být přemístění Centra volného času Astra z objektu v Martinské čtvrti do objektu kulturního domu. Jedná se asi o pět stovek dětí, takže ten kulturní dům by jistě ožil,“ uvedl Žárský. V kulturním domě by zůstala knihovna, modernizací by prošla restaurace, malý sál i taneční sál. „Všude by byly bezbariérové přístupy a jednou z novinek by bylo zastřešení terasy u velkého sálu i terasy u kluboven. Do jedné ze zastřešených teras u sálu by se přemístila Výstavní síň Albína Poláška, která je dnes zastrčená v zadní části objektu,“ naznačil možnosti Žárský.

Studie počítala s centrálním vstupem do budovy, kde by návštěvník narazil na recepci. Vstupy do jednotlivých částí, jako například do Centra volného času Astra, by byly na čipové karty. „Aby ty děti nechodily po celé budově,“ vysvětlil Žárský.

Celkové náklady na revitalizaci vnitřních prostor by činily kolem 56 milionů korun, přičemž většinu by pokryla právě dotace. V plánu byla i další etapa, týkající se zateplení fasády, výměny oken a dalších venkovních úprav. Ta je plánovaná ve výši kolem 47 milionů korun. „Na to by se žádala rovněž dotace, ale už z jiných zdrojů,“ poznamenal Žárský, jenž byl výsledkem hlasování očividně zklamán. „Nejde o mne. Ale tady byla reálná šance získat na to peníze, a ta šance se nám teď pořádně vzdálila. Dříve nebo později město do té budovy stejně bude muset investovat, jenže už asi jen ze svých peněz. Teď to ale vypadá, že se s kulturním domem v příštích letech nic podstatného dít nebude,“ uzavřel Žárský.

Starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský vyjádřenou vůli zastupitelů nijak nekomentoval.

KOMENTÁŘ IVANA PAVELKA: Že by chtěli zachovat minulost?

Frenštátský kulturní dům si zřejmě na další dlouhé roky zachová svou nevlídnou venkovní i vnitřní tvář. Řada zastupitelů totiž neodsouhlasila potřebné tři miliony na projektovou dokumentaci, bez níž město nemůže požádat o dotaci. Frenštátu se naskytla šance vytvořit ve městě důstojný kulturní „stánek“. Proč tak učinili ti, kteří tak učinili? Těžko hádat. Možná, že šlo o jistou formu „trucpodniku“. Přitom určitě někteří z nich vědí, že kulturní dům v současné podobě je spíše jen břemenem, které funguje jaksi napůl, zejména z pohledu využití velkého sálu. Ten sice je v permanenci v průběhu plesové sezony, ale jinak? Byť má velké pódium, veškerá divadla se odehrávají v kinosále. Proč asi? Vestibul se šatnou, která nezměnila svůj vzhled desítky let, navíc potemnělý stejně jako na něj navazující temné chodby, také není tím, čím by se někdo chtěl chválit. A pohled zvenčí? Vrátí nás do dob reálného socialismu. Možná, že právě o to někteří zastupitelé nechtějí přijít. Třeba budou argumentovat tím, že více než padesát milionů, a posléze dalších téměř padesát, je příliš velké sousto. Přitom ale zrovna někteří z nich byli ochotni zvednout ruku pro megalomanský projekt, který měl vzniknout mezi koupalištěm a kempem. Hovořilo se o sumě okolo 250 milionů. Přitom mělo vzniknout několik zařízení, která by dublovala zařízení, jež již ve městě jsou a fungují. Ale dost polemiky. Zastupitelé, prý kulturního, Frenštátu se rozhodli, že kulturní úroveň nepozvednou, a tak to je. Jen, aby to nedopadlo, jak v jednom humorném dialogu Šimka a Soboty, kdy prvně jmenovaný, ač v jiné souvislosti, pravil: Oni budou tak dlouho blbnout, blbci blbí, až to na blbce spadne….

Autor: Ivan Pavelek

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 2.1.2018 a:13.8.2018, Požadujeme, chuť pracovat, spolehlivost a slušné vystupování., Nabízíme: stravování, Info.: na tel. 603 415 370, volat od 10 do 20 e-mail: stroft@seznam.cz.. Pracoviště: Petr chodura - restaurace vrtule, 742 60 Petřvald u Nového Jičína. Informace: Petr Chodura, +420 603 415 370.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Autoelektrikáři/diagnostici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: z: 13.8.2018 Zájem o občany z jiného státu Evropské unie., Jsme česká firma zabývající se autoopravárenstvím nákladních a přípojných vozidel a autobusů, včetně souvisejících služeb., Požadujeme práci s diagnostickými přístroji, spolehlivost, manuální zručnost a zájem o obor. Šikovného člověka se zájmem o obor z příbuzného oboru rádi zaučíme. Práce je vhodná i pro absolventy, zaučíme vás., Výhody - Pracovní doba 37,5 hodin týdně, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování a další benefity. Pracoviště je v Novém Jičíně, přátelský kolektiv, motivační finanční ohodnocení, vzdělávání v oboru zajištěno, firemní benefity., Kontakt: p. Martin Stibůrek, e-mail - Martin.stiburek@kar.cz, telefonicky v pracovní dny od 8:00 do 14:00hod. na čísle: 739 509 557.. Pracoviště: Kar-mobil s.r.o. - pracoviště nový jičín, Palackého, č.p. 1675, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Martin Stibůrek, +420 739 509 557.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Mechanici a opraváři 55 000 Kč

Mechanici a opraváři leteckých motorů a zařízení Letecký mechanik - vedoucí revize. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 55000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z.: 22.3.2018, a: 13.8.2018, volné pracovní místo i pro zaměstnaneckou kartu, zájem o občany z jiného státu EU., , Náplň: Řízení, koordinace a kontrola práce vedoucích skupin., " Seznámení se s rozsahem daných prací na revizi v dostatečném předstihu., " Plánování potřebného počtu zaměstnanců na vykonání revize ve spolupráci s plánovači a technickým ředitelem., " Podávání reportů o stavu jednotlivých prací ohrožujících termín dokončení technickému řediteli., " Koordinace a organizace posloupnosti jednotlivých prací na plánované revizi ve spolupráci s plánovači., " Realizace plánované posloupnosti prací na revizi letounu ve spolupráci s vedoucími skupin., " Ve spolupráci s plánovači, ostatními vedoucími revizí a technickým ředitelem operativně rozhodovat o poskytnutí volných kapacit pro jiné revize nebo potřebě doplnění vlastních kapacit z jiných revizí., " Stanovení postupu odstraňování defektů ve spolupráci s vedoucími skupin, ve složitějších případech s technologem., " Kontrola správnosti vyplnění příslušné dokumentace tak, aby byla v souladu s dokumentací zákazníka., " Zpracovávání přehledů o zrealizovaných pracích na revizi pro obchodní oddělení ve spolupráci s plánovačem a dokumentaristou., " Uvolňování letadel do provozu., , Požadujeme: držitel licence B1+C, B2+C - B737 CL, B737 NG, Airbus A320, anglický jazyk na komunikativní úrovni, znalost předpisů podle EASA Part 145, znalost prostředí letecké údržby, praxe min. 4roky na obdobné pozici, , Příspěvek na ubytování, příspěvek na stravování, 2sick days,25dní dovolené, pitný režim, náborový příspěvek, možnost dalšího vzdělávání ve svém školicím středisku, zvýhodněné pojištění proti škodě způsobené zaměstnavateli, vedení účtu u RB zdarma, , Kontakt: Zasílejte životopisy na e-mail: jobs@jobair.cz.. Pracoviště: Job air technic a.s., Gen. Fajtla, č.p. 370, 742 51 Mošnov. Informace: Petra Martínková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 200 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač - pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 4.7.2018.A:10.8.2018. Místo výkonu práce Fučíkova 121, Fulnek. Možné varianty směn: 5:00-12:30; 12:30 - 18:00. 5:00-13:00; 9:30-18:00. Kontakt se zaměstnavatelem přes uvedený telefon.. Pracoviště: Lumír šrom - potraviny u šromů, Fučíkova, č.p. 121, 742 45 Fulnek 1. Informace: Lumír Šrom, +420 603 225 740.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Výbuch kotle vážně zranil muže v Bílově na Novojičínsku

Ilustrační foto

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Novojičínští policisté pátrají po neznámém muži

Novojičínští policisté pátrají po muži, který se měl v pondělí 9. července kolem 16 hodiny dopustit podvodu na pobočce České pošty v ulici Karla Kryla.

Opravy rondelů letos nebudou. Nový Jičín ale stejně neminou

Jako blesk z čistého nebe doputovala na jaře letošního roku na novojičínskou radnici zpráva, že se mají během léta opravovat všechny okružní křižovatky na hlavním průtahu města na mezinárodní silnici I/57.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Ostravská zoo ve středu 15. srpna 2018 dopoledne slavnostně představila kosterní model mamuta srstnatého v životní velikosti. Model vznikl za finanční podpory Moravskoslezského kraje a jeho zhotovení stálo 350 tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT