VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturák se asi opravy nedočká

Frenštát pod Radhoštěm - Nevzhlednou břízolitovou budovou se zastaralým interiérem bude zřejmě nadále Kulturní dům ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní zastupitelé neodsouhlasili peníze na pořízení projektu na revitalizaci objektu.

16.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

O revitalizaci domu kultury se ve Frenštátě pod Radhoštěm jedná již od loňského podzimu. Tehdy městská rada schválila způsob zadání veřejné zakázky na vytvoření Studie revitalizace domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pak už se vše rozjelo naplno, tak, aby město mohlo využít výzvy v rámci dotačních programů z ROP NUTS Moravskoslezsko II. Předpokládaný termín jejího vyhlášení je poslední dekáda srpna 2010.

Aby město mohlo podat žádost o dotaci, musí mít hotový projekt. V případě zmíněné revitalizace frenštátského kulturního zařízení se jedná o záležitost v hodnotě kolem tří milionů korun. Proto se nedávno zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm sešli na zasedání v mimořádném termínu, kde měli schválit tuto částku na projektovou dokumentaci.

Peníze na projekt nepřiklepli

Přestože v diskusi zaznělo, že revitalizace kulturního domu je nutná, potřebný počet hlasů pro uvolnění třímilionové částky na projekt se nenašel. „Je to velká škoda. Byla to jedna z posledních šancí získat na ten kulturák peníze prostřednictvím výzvy. Ta šance byla poměrně velká,“ posteskl si Marian Žárský, ředitel Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Frenštátský kulturní dům je stavba z roku 1964 a město do něj v podstatě ještě pořádně neinvestovalo, s výjimkou údržby. Revitalizace měla jednak modernizovat budovu, a také oživit dění v ní. „Zásadní změnou mělo být přemístění Centra volného času Astra z objektu v Martinské čtvrti do objektu kulturního domu. Jedná se asi o pět stovek dětí, takže ten kulturní dům by jistě ožil,“ uvedl Žárský. V kulturním domě by zůstala knihovna, modernizací by prošla restaurace, malý sál i taneční sál. „Všude by byly bezbariérové přístupy a jednou z novinek by bylo zastřešení terasy u velkého sálu i terasy u kluboven. Do jedné ze zastřešených teras u sálu by se přemístila Výstavní síň Albína Poláška, která je dnes zastrčená v zadní části objektu,“ naznačil možnosti Žárský.

Studie počítala s centrálním vstupem do budovy, kde by návštěvník narazil na recepci. Vstupy do jednotlivých částí, jako například do Centra volného času Astra, by byly na čipové karty. „Aby ty děti nechodily po celé budově,“ vysvětlil Žárský.

Celkové náklady na revitalizaci vnitřních prostor by činily kolem 56 milionů korun, přičemž většinu by pokryla právě dotace. V plánu byla i další etapa, týkající se zateplení fasády, výměny oken a dalších venkovních úprav. Ta je plánovaná ve výši kolem 47 milionů korun. „Na to by se žádala rovněž dotace, ale už z jiných zdrojů,“ poznamenal Žárský, jenž byl výsledkem hlasování očividně zklamán. „Nejde o mne. Ale tady byla reálná šance získat na to peníze, a ta šance se nám teď pořádně vzdálila. Dříve nebo později město do té budovy stejně bude muset investovat, jenže už asi jen ze svých peněz. Teď to ale vypadá, že se s kulturním domem v příštích letech nic podstatného dít nebude,“ uzavřel Žárský.

Starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský vyjádřenou vůli zastupitelů nijak nekomentoval.

KOMENTÁŘ IVANA PAVELKA: Že by chtěli zachovat minulost?

Frenštátský kulturní dům si zřejmě na další dlouhé roky zachová svou nevlídnou venkovní i vnitřní tvář. Řada zastupitelů totiž neodsouhlasila potřebné tři miliony na projektovou dokumentaci, bez níž město nemůže požádat o dotaci. Frenštátu se naskytla šance vytvořit ve městě důstojný kulturní „stánek“. Proč tak učinili ti, kteří tak učinili? Těžko hádat. Možná, že šlo o jistou formu „trucpodniku“. Přitom určitě někteří z nich vědí, že kulturní dům v současné podobě je spíše jen břemenem, které funguje jaksi napůl, zejména z pohledu využití velkého sálu. Ten sice je v permanenci v průběhu plesové sezony, ale jinak? Byť má velké pódium, veškerá divadla se odehrávají v kinosále. Proč asi? Vestibul se šatnou, která nezměnila svůj vzhled desítky let, navíc potemnělý stejně jako na něj navazující temné chodby, také není tím, čím by se někdo chtěl chválit. A pohled zvenčí? Vrátí nás do dob reálného socialismu. Možná, že právě o to někteří zastupitelé nechtějí přijít. Třeba budou argumentovat tím, že více než padesát milionů, a posléze dalších téměř padesát, je příliš velké sousto. Přitom ale zrovna někteří z nich byli ochotni zvednout ruku pro megalomanský projekt, který měl vzniknout mezi koupalištěm a kempem. Hovořilo se o sumě okolo 250 milionů. Přitom mělo vzniknout několik zařízení, která by dublovala zařízení, jež již ve městě jsou a fungují. Ale dost polemiky. Zastupitelé, prý kulturního, Frenštátu se rozhodli, že kulturní úroveň nepozvednou, a tak to je. Jen, aby to nedopadlo, jak v jednom humorném dialogu Šimka a Soboty, kdy prvně jmenovaný, ač v jiné souvislosti, pravil: Oni budou tak dlouho blbnout, blbci blbí, až to na blbce spadne….

Autor: Ivan Pavelek

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Programátor CNC.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:27.11.2017.A:23.5.2018. Místo výkonu práce Vlkovice. Obsluha a programování CNC strojů.. Pracoviště: Jaroslav řehounek - kovoobábění s.r.o., 742 45 Fulnek 1. Informace: P. Šťastná, +420 603 480 193.

Výroba - Výroba Seřizovači 29 878 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Provozní zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 29878 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:4.4.2018.A.23.5.2018. Místo výkonu práce Odry. Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, dotováné stravování, docházkový bonus, příspěvek na dopravu. Osobní kontakt na výše uedené adrese.. Pracoviště: Semperflex optimit s.r.o., Vítkovská, č.p. 391, 742 35 Odry. Informace: Jana Šádková, +420 556 763 217.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/Pomocné práce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:14.3.2017.A:24.5.2018.Místo výkonu Jistebník 157.Vhodné i pro zájemce s nižším středním odborným vzděláním ve strojírenském oboru,vhodné i pro absolventy. Dobrá pracovní morálka - zvýšení platu. Jedná se o zámečnické práce s výjezdem do zahraničí,vždy v rozsahu 7 až 14 dní. Výhodné diety v zahraničí (35 eur na den), zajištěno příjemné ubytování.Zaměstnavatel má zakomponováno ve vnitřních směrnicích odměny po ukončení zakázky.Zájemci se mohou informovat na volnou pozici kdykoliv na tel. č. 737 887 522 p. Pavel Mariaš nebo osobně ve dnech Po až Pá od 7,00-16,00 nejlépe vždy po předchozí telefonické domluvě na konkrétní den a hodinu. Kontakt:Pavel Mariaš,tel:737 887 522,e-mail:p.marias@seznam.cz.. Pracoviště: Pavel mariaš, 742 82 Jistebník. Informace: Pavel Mariaš, +420 737 887 522.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč

Stavební technici Rozpočtáři - přípraváři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 18.4.2018 a: 23.5.2018 Požadavky: VŠ stavebního zaměření, smysl pro technický detail, znalost čtení výkresové dokumentace, uživatelská znalost na PC (Word, Excel, Outlook…), znalost programu KROS, CALIDA, RTS výhodou., Pracovní náplň přípravář - kalkulant: Kalkulace staveb včetně souvisejících činností (zpracování výkazu výměr apod.), tvorba cenových nabídek a jejich příprava do soutěží, zpracování firemních ceníků, příprava zakázek pro realizaci staveb, výběrová řízení na dodávky prací a materiálu (jednání se subdodavateli), koordinace a metodická činnost v oblasti přípravy výroby, atd. , Pracoviště: Nový Jičín a stavby prováděné společností NOSTA, s.r.o. , Nástup možný dohodou, pracovní smlouva se sjednává na jeden rok s tím, že pokud je oboustranná spokojenost, pracovní smlouva se mění na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: Pět týdnů dovolené, stravenky, zaměstnání ve stabilní společnosti, ostatní firemní výhody a benefity., Kontakt: osobně na adrese firmy ve dnech PO - PÁ v době od 07:00 do 16.00 hodin, Bayerová Lenka, vedoucí personálního útvaru, telefonicky v pracovní dny v době od 7:00 do 16:00 hodin na č.: 556 767 360, 602 762 063, e-mail: bayerova@nosta.cz. Pracoviště: Nosta, s.r.o., Svatopluka Čecha, č.p. 2088, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Lenka Bayerová, +420 602 762 063,556 767 360.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jedenáctiletého cyklistu srazilo auto, utrpěl vážná zranění

Ilustrační fotografie.

Není na co čekat. Do plavek!

Film Dukla 61 připomíná velké důlní neštěstí

7. 7. 1961. Pro mnohé ze starších obyvatel Havířova a okolním měst datum, které jim nikdy nevymizí z paměti. V ten se totiž odehrálo jedno z největších důlních neštěstí v novodobých dějinách. V podzemí Dolu Dukla nedaleko Havířova zemřelo následkem požáru 108 horníků.

Veletrh Novojičínska je šance pro podnikatele a zábava nejen pro děti

Nový Jičín - Desítky podnikatelů obsadí v sobotu a v neděli zimní stadion v Novém Jičíně, kde se koná již XIX. ročník Veletrhu Novojičínska. Akce však zdaleka není určená jen dospělým, neboť bohatý program z velké části bude patřit také dětem.

Na Pustevnách po řezbářích zůstanou stojany na kola

Vůně dřeva a pronikavý zvuk motorových pil čeká od dnešního dne až do neděle všechny návštěvníky oblíbeného beskydského sedla Pustevny. V místním běžeckém areálu své umění představí šikovní řezbáři, kteří letos budou vyrábět originální stojany na jízdní kola.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT