Výjimkou nejsou ani kostely na kunínském panství, tedy kostel Povýšení svatého Kříže v Kuníně, kostel svatého Martina v Šenově u Nového Jičína a kostel Nejsvětější Trojice v Suchdole nad Odrou. Spojily se, aby společně otevřely všem poutníkům a milovníkům památek, a hlavně, aby uctily jejich dávnou majitelku, dobrou hraběnku Walburgu. „Od jejího narození letos uplyne dvě sta padesát let. Hraběnka celý svůj život věnovala chudým a talentovaným dětem a právě před dvěma sty lety v Kuníně postavila chrám, který neměl svou architekturou a duchovním konceptem v této části Moravy obdoby," podotkl kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Teď ale k programům jednotlivých kostelů. Kostel v Kuníně dá v 19 hodin o sobě vědět tím, že rozezní své zvony a připojí se ke stovkám dalších kostelů v celé zemi, které tímto způsobemzahajují svou Noc kostelů. O půl osmé se s kastelánem zámku návštěvníci vydají na kůr kostela a seznámí se s historií kostela a jeho uměleckými díly. Vše bude doprovázet obrazová projekce a komentáře. Od osmi hodin pak zazní první část varhanního koncertu s díly velikánů evropské barokní hudby v podání Václava M. Uhlíře. „Na kůru se uskuteční také beseda s Oldřichem Mášou, který poodhalí výjimečný duchovní koncept hraběnčina díla i její zámecké školy, na které studovaly děti bez rozdílů vyznání," zmínil Jaroslav Zezulčík.

V kostele bude rovněž projekce filmu o osudu zakladatelky chrámu v Kuníně. Od 20 do 24 hodin pak čeká návštěvníky kunínské Noci kostelů dokonalý zážitek – procházka zámkem, kde bydlela hraběnka, pouze při světle svíček.

A to stále není všechno. Na kunínském hřbitově čeká zájemce mrazivý pohled. „Také bohatí a mocní majitelé zámku a patroni kostela se připravovali na poslední dny svého pozemského života. Stavěli své hrobky, a ty budou na Noc kostelů přístupné veřejnosti. Se správcem hřbitova můžete navštívit rodovou hrobku rodiny Schindlerů z Kunewaldu, hrob dobré hraběnky Walburgy a také kapli s hrobkou rodiny Fürstenbergů. Neopakovatelný zážitek umocní působivé noční nasvícení hřbitova," uvedl kunínský kastelán.

Kostel v Šenově nabídne vystoupení mladých hudebníků místní základní školy a dokonce i speciální program pro děti s názvem Tajemné hledání kostelních klíčů. Děti ze základní školy představí pásmo o životě Marie Walburgy. Dospělí se pak mohou těšit na prohlídku kostela, včetně běžně nepřístupných míst, historických předmětů a oděvů z kostelního prostředí, na ochutnávku mešního vína nebo pohled na obec z kostelní věže. Film o hraběnce Walburze v Šenově se bude promítat na zeď kostela.

Program doplní Novojičínský sextet Pohoda, varhanní hudba v podání pražského varhaníka M. Vostruhy a duchovní hudba.
A co připravil suchdolský kostel? V 18 hodin se zde koná bohoslužba za hraběnku Marii Walburgu a živé a zemřelé dárce. Po tomto pietním aktu se mohou návštěvníci dozvědět něco nového o historii kostela a poslechnout si vystoupení barokního tria a varhanní koncert. I na tomto kostele se bude promítat film o hraběnce, navíc také o opravách kostela.