VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunínské panství vzpomene dobrou hraběnku Walburgu

Kunín – První červnový den slaví zejména děti. Na toto datum ale rovněž letos připadla i Noc kostelů, a tak se některé z nich rozhodly spojit příjemné s užitečným a připravily program rovněž pro nejmenší návštěvníky.

1.6.2012
SDÍLEJ:

Děti provádějí děti. Ilustrační foto.Foto: Archiv/kastelána

Výjimkou nejsou ani kostely na kunínském panství, tedy kostel Povýšení svatého Kříže v Kuníně, kostel svatého Martina v Šenově u Nového Jičína a kostel Nejsvětější Trojice v Suchdole nad Odrou. Spojily se, aby společně otevřely všem poutníkům a milovníkům památek, a hlavně, aby uctily jejich dávnou majitelku, dobrou hraběnku Walburgu. „Od jejího narození letos uplyne dvě sta padesát let. Hraběnka celý svůj život věnovala chudým a talentovaným dětem a právě před dvěma sty lety v Kuníně postavila chrám, který neměl svou architekturou a duchovním konceptem v této části Moravy obdoby," podotkl kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Teď ale k programům jednotlivých kostelů. Kostel v Kuníně dá v 19 hodin o sobě vědět tím, že rozezní své zvony a připojí se ke stovkám dalších kostelů v celé zemi, které tímto způsobemzahajují svou Noc kostelů. O půl osmé se s kastelánem zámku návštěvníci vydají na kůr kostela a seznámí se s historií kostela a jeho uměleckými díly. Vše bude doprovázet obrazová projekce a komentáře. Od osmi hodin pak zazní první část varhanního koncertu s díly velikánů evropské barokní hudby v podání Václava M. Uhlíře. „Na kůru se uskuteční také beseda s Oldřichem Mášou, který poodhalí výjimečný duchovní koncept hraběnčina díla i její zámecké školy, na které studovaly děti bez rozdílů vyznání," zmínil Jaroslav Zezulčík.

V kostele bude rovněž projekce filmu o osudu zakladatelky chrámu v Kuníně. Od 20 do 24 hodin pak čeká návštěvníky kunínské Noci kostelů dokonalý zážitek – procházka zámkem, kde bydlela hraběnka, pouze při světle svíček.

A to stále není všechno. Na kunínském hřbitově čeká zájemce mrazivý pohled. „Také bohatí a mocní majitelé zámku a patroni kostela se připravovali na poslední dny svého pozemského života. Stavěli své hrobky, a ty budou na Noc kostelů přístupné veřejnosti. Se správcem hřbitova můžete navštívit rodovou hrobku rodiny Schindlerů z Kunewaldu, hrob dobré hraběnky Walburgy a také kapli s hrobkou rodiny Fürstenbergů. Neopakovatelný zážitek umocní působivé noční nasvícení hřbitova," uvedl kunínský kastelán.

Kostel v Šenově nabídne vystoupení mladých hudebníků místní základní školy a dokonce i speciální program pro děti s názvem Tajemné hledání kostelních klíčů. Děti ze základní školy představí pásmo o životě Marie Walburgy. Dospělí se pak mohou těšit na prohlídku kostela, včetně běžně nepřístupných míst, historických předmětů a oděvů z kostelního prostředí, na ochutnávku mešního vína nebo pohled na obec z kostelní věže. Film o hraběnce Walburze v Šenově se bude promítat na zeď kostela.

Program doplní Novojičínský sextet Pohoda, varhanní hudba v podání pražského varhaníka M. Vostruhy a duchovní hudba.
A co připravil suchdolský kostel? V 18 hodin se zde koná bohoslužba za hraběnku Marii Walburgu a živé a zemřelé dárce. Po tomto pietním aktu se mohou návštěvníci dozvědět něco nového o historii kostela a poslechnout si vystoupení barokního tria a varhanní koncert. I na tomto kostele se bude promítat film o hraběnce, navíc také o opravách kostela.

Autor: Věra Růčková

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení