Květnové rekonstrukce dávných bitev patří v Kuníně k příjemným tradicím. Ta letošní se bude konat už tuto sobotu. „Další pokračování rekonstrukcí dávných bitev v zámeckém parku tentokráte vypráví příběh bitvy o Moravskou bránu," potvrdil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík ve své pozvánce.

Historicky se tak na hradě vrátíme do 14. století, do doby vlády Jan Lucemburského, kdy polský král Kazimír III. prohlásil Slezsko za nedílnou součást polského panství. Český král Jan Lucemburský, a právoplatný vládce Slezska, věděl, že tento spor může rozhodnout pouze válka. Situace na hranicích je napjatá. Ne jinak tomu bylo také na Moravské bráně sousedící právě se Slezskem.

Na tvrzi střežící toto území byl hejtmanem Thomas Krieger, právě on bude ústřední postavou kunínské rekonstrukce bitvy o Moravskou bránu. „Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program, občerstvení a dobový jarmark," připomněl kastelán a organizátor Zezulčík.

Zámek Kunín je jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích. V 16 historických pokojích čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě. Jedinečné osudy lidí, kteří zámek obývali rodiny Harrachů, Fürstenbergů, Bauerů, hraběnky Marie Walburgy a jejího žáka Františka Palackého. Zámek v letošním roce slaví jubilejní 10. sezónu od svého otevření pro veřejnost.

Rekonstrukce bitvy o Moravskou bránu se koná v zámeckém parku v Kuníně v sobotu 11. května od 13 hodin. (mer)