Kunínský zámek je jeden z mála, který si připomíná oslavy Dne dětí tím, že dětem dává veliký prostor. Nejinak tomu bylo i v neděli 29. května. Dvanáct dětí z Husarské akademie na sebe vzalo roli průvodců po zámku, který v průběhu dne navštívilo více jak tři sta lidí, zejména dětí. Ty měly, kromě jiného, možnost na chvíli se převléci za krále, princeznu či jinou pohádkovou bytost.

V jedné místnosti na návštěvníky čekala samotná hraběnka Marie Walburga, která právě přijímala za nového žáka své školy malého Františka Palackého. „Jméno Františka Palackého si určitě pamatujete i vy z hodin dějepisu. Jednou se z tohoto malého chlapce stane Otec českého národa – český historik. A český národ, který on vlastně jednou vymyslí, se mu později odmění tím, že za největšího Čecha prohlásí Karla IV.,“ vstoupil do děje, odehrávajícího se v jedné z komnat, kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. Ten neskrýval spokojenost nad vydařenou akcí. „Byla skvěla návštěvnost a návštěvníci byli nadšení, protože děti z akademie, které provázely, předvedly úžasné výkony a zvládly provádět po celý den,“ ocenil výkon dětí Zezulčík.

Jednou z průvodkyň byla například Vendula Šmídová. Stejně jako ostatní prováděla asi od půl deváté dopoledne téměř do pěti hodin odpoledne. „No, trochu už mě z toho stání pobolívají nohy, ale dá se to vydržet,“ poznamenala dívka s tím, že ona a další děti ještě vystupují v Kuníně i na některých dalších zámeckých akcích.

Průvodcovství si každé z dětí muselo zasloužit. „Podmínkou bylo, aby každý, kdo chce provázet, uměl říci celé jméno hraběnky,“ zmínil se velitel Husarské akademie Lukáš Barfajt. Aby děti vydržely provázet celý den, obměňovaly se v pokojích i rolích. Například Františka Palackého si zahráli dva chlapci. Na zámku bude možno děti z Husarské akademie opět spatřit při akci Růže pro hraběnku.