VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunínský zámek práce ještě čekají

Kunín - Život na zámku v Kuníně se pomalu vrací do svých starých kolejí. Skoro každý týden tady mohli návštěvníci spatřit tradiční či zcela nové akce. I přes snahu správců zámku jsou však škody, napáchané bleskovou povodní stále patrné. Nejvíce viditelným důkazem je chybějící část železného plotu zámecké zahrady, jež sebrala velká voda.

10.9.2009
SDÍLEJ:

Zámek v Kuníně rovněž postihla povodeň. V současné době se na zámku i v jeho okolí intenzivně pracuje hlavně na likvidaci nánosů a odstraňování těch největších škod.Foto: Archiv/husari-nj

Kunínský zámek se s těmito důsledky snaží vypořádat mnoha způsoby. „Pořádáme výstavu ve foye Beskydského divadla, která připomene záplavy na zámku, a poté nás čeká výstava ve foye v Ostravě v divadle Antonína Dvořáka,“ vysvětlil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík s tím, že výstavy proběhnou tento a příští měsíc.

V současnosti je zámek a přilehlý park uklizen. Velkou roli při tom sehráli přátelé zámku, členové klubu vojenské historie a další dobrovolníci, kteří pomáhali ihned po povodních. „Zámecký park se podařilo uklidit v až rekordní rychlosti,“ přiznal Zezulčík.

Budova zámku stále prochází vysoušením. I tak se v ní konají prohlídky i společenské události. „Teď stojíme před beneficemi. Chceme získat pro zámek a obec finanční prostředky, které by pomohly při likvidaci škod po povodni,“ dodal kastelán. Přiznal také, že momentálně největší úkol spočívá v tom, přivést do zámku co nejvíce lidí.

Správci zámku jej nechtějí pouze uvést do podoby před bleskovou povodní, ale díky finanční pomoci zajistit kulturní památce ještě větší atraktivitu. „Pokud se nám podaří získat finanční prostředky, budeme usilovat o to, aby hala zámku získala zpět historickou výmalbu, kterou neměla do povodní. Právě voda odkryla starou výmalbu, jež se nacházela pod novějšími omítkami,“ nastínil Zezulčík.

Jednou z novinek v prostorách zámku bude socha posledního majitele zámku, která bude slavnostně odkryta na sobotní benefici.

Autor: Věra Růčková

10.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení