Nečekaný objev se podařil Regionálnímu muzeu v Kopřivnici. Tamní kurátoři vypátrali artefakt, který spojil současnou výstavu panoramat známého fotografa Josefa Sudka ve městě s tamní automobilkou Tatra.

„Josef Sudek, jehož práci v Lašském muzeu již několik týdnů vystavujeme, je znám především svou pozdní vysoce imaginativní volnou tvorbou. Genialitu a originálnost svého pohledu prokazoval v průběhu celého svého života a práce.

Již před druhou světovou válkou se osvědčil jako velice zručný reklamní fotograf, pracoval například pro nakladatelství Družstevní práce či pro takové výrobce, jakými byli Baťa, Orion či Ultraphon. A jak se nyní ukázalo, tak také pro kopřivnickou Tatru," prozradil kurátor Regionálního muzea Kopřivnice Pavel Dvořák.

Reklama pro Tatru

V roce 1934 měl Josef Sudek od Tatrovky získat zakázku na vyhotovení reklamních snímků pro katalog tehdy nového aerodynamického automobilu Tatra 77. „Bezpečně jsme věděli, že zakázku vyhotovil, ovšem až donedávna jsme ony snímky k dispozici neměli," uvedl kopřivnický kurátor a pokračoval:

„Trpělivým hledáním a shodou šťastných náhod se nám však jeden z nich podařilo vypátrat a získat do sbírek našeho muzea. Nyní jej tedy konečně můžeme představit. Jedná se o drobný pozitiv velikosti 75 krát 75 milimetrů, na kterém je vyobrazena právě Tatra 77, stojící ve Valdštejnské ulici v Praze."

Snímek je pro muzeum podle slov Pavla Dvořáka důležitý hned z několika důvodů.

„Předně se nám jej podařilo objevit a zakoupit ještě v průběhu výstavy Sudkových fotek. Můžeme jej tedy nabídnout návštěvníkům k prohlédnutí a srovnání přímo v kontextu odlišné partie fotografovy tvorby. Další významnou skutečností je fakt, že fotografie je na rubu značena razítkem, víme tedy téměř jistě, že se skutečně jedná o originál," vysvětlil kurátor.

Vzápětí dodal, že pro kopřivnické muzeum je podstatný i fakt, že se žádný podobný snímek Tatry 77 v jeho archivu dosud nenacházel. „Obohatili jsme se tak nejen o poznání další časti Sudkova díla, ale také tím opět o kousek poodkryli minulost automobilky," dodal Pavel Dvořák.

Návštěvníci Lašského muzea v Kopřivnici budou mít možnost zhlédnout nejen objevenou fotografii, ale také zmíněnou výstavu Sudkových beskydských panoramat od konce října.