Obrovský zájem způsobil velké dopravní komplice. Ve všech směrech k Mošnovu se v sobotu tvořily mnohokilometrové kolony vozidel. V neděli se již situace zlepšila.

Na největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě byla k vidění nejmodernější vojenská i další technika. Letošní ročník byl poprvé spojen i s Dnem vzdušných sil Armády České republiky. Program se skládal z prezentace letecké, těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky a ukázek výcviku speciálních jednotek. Návštěvníci na jednom místě zhlédli ukázky vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

Mezi největší atrakce letošního ročníku patřil těžký strategický bombardovací letoun B-52 H U. S. Air Force. Bylo to vůbec poprvé, co tento stroj přistál ve střední Evropě. Bezmála padesát metrů dlouhý stroj s rozpětím křídel téměř šedesát metrů má dolet přes šestnáct tisíc kilometrů. Ve výzbroji USA je od roku 1955. Původně šlo o provizorní řešení a B-52 měly být v šedesátých letech nahrazeny modernějšími letadly. Později se ale ukázaly jejich přednosti. Po úpravách s nimi americká armáda počítá až do roku 2045.

Tahákem se stal i poslední stíhací letoun Hawker Hurricane, který se před sedmdesáti lety přímo zúčastnil bitvy o Velkou Británii a sestřelil pět nepřátelských letounů.

„Je to skutečně poslední letuschopná stíhačka Hawker Hurricane na světě, která se přímo zúčastnila bitvy o Velkou Británii. Tento světový unikát provozuje soukromá britská společnost,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci pořádalo.

Na dnech NATO se představila i moderní letecké technika, mimo jiné stíhačky JAS-39 Gripen nebo F-16. Největší zastoupení na Dnech NATO mají Vzdušné síly Armády České republiky. Do Mošnova přiletěla většina typů letadel a vrtulníků, které má naše armáda ve výzbroji. Dny NATO však nebyly jen leteckým dnem. Návštěvníci si prohlédli i více než sto kusů kolové a pásové techniky, mimo jiné tanky T-72 nebo transportéry Pandur II a Kajman.

V rámci Dnů NATO byla v sobotu na mošnovském letišti podepsána dohoda vzdušných sil armád zemí Visegrádské čtyřky o spolupráci při výcviku a tréninku pilotů.