Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli hřištím bylo rušněji

Minimálně ve třech místních částech Fulneku by měla přibýt nová dětská hřiště. K nelibosti některých obyvatel však ne tam, kde jsou již nějakou dobu naprojektována.

24.5.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Zastupitelé Fulneku právě probírali rozpočtová opatření, když se na posledním zasedání ozval zastupitel Petr Moc a poukázal na skutečnost, že vzhledem k tomu, že se město rozhodlo nestavět novou mateřskou školku, zbude v rozpočtu čtyřicet milionů korun.

„A já tady v jedné části vidím položku výstavba dětských hřišť v Jerlochovicích, Jestřábí a Dolejších Kunčicích. Celková plánovaná částka činí deset milionů. Přimlouvám se za to, aby tam přibylo ještě jedno dětské hřiště, na které už máme dva roky projekt, a to je dětské hřiště v Děrném," uvedl Petr Moc a přidal, že částka podle projektu je 2,3 milionu korun.

Starostka Fulneku Radka Krištofová upřesnila, že se bude jednat spíše o sportoviště, na něž bude město žádat dotaci.

„Děláme všechno pro to, abychom mohli podat žádost do tohoto dotačního titulu. Tuto variantu jsme zvažovali a také jsem chtěla, aby tam bylo zahrnuto Děrné, které je připraveno, ale ta dotace je postavena tak, že do deseti milionů korun je žádost jednoduchá a má vysokou pravděpodobnost, že projde," snažila se o vysvětlení Radka Krištofová.

Deset milionů je strop

Vedoucí odboru investic a životního prostředí Dušan Hynčica podotknul, že pokud by se město dostalo s odhadovanou cenou nad deset milionů korun, muselo by jít do otevřeného výběrového řízení.

„Termínově jsme pak úplně někde jinde. Ten vyhlašovací proces by byl daleko složitější a vzhledem k tomu, že žádosti o dotace musíme podat zhruba kolem poloviny června, tak to tam už nejsme schopni zahrnout," řekl Dušan Hynčica a připomněl, že je to na dlouhou dobu poslední možnost, jak se připojit k dotacím na dětská hřiště. Další hřiště a sportoviště už budou hrazena z rozpočtu města.

Zastupitelka Jana Mocová argumentovala, že deset milionů korun je odhadovaná cena, která může být po soutěži jiná, a je možné, že by se děrenské hřiště do žádosti o dotaci dalo zahrnout. „Byli jsme toho svědky u fulneckých hřišt, kde se cena po soutěži enormně snížila, takže by byla škoda tam to hřiště nezařadit," sdělila bývalá starostka Jana Mocová.

Dušan Hynčica ji upozornil, že v žádosti se podává cena odhadovaná, a znovu zdůraznil, že se to nestihne vysoutěžit. Jana Mocová se však nenechala odradit, zvláště když Dušan Hynčica řekl, že jsou ve fázi projektového řízení. „No, a na Děrné je projekt hotový, tak ho tam stačí jen zahrnout," poznamenala.

Vedoucí investic ji ale vyvedl z omylu. „Musíme vycházet z částky odhadované, a pokud bychom tam zahrnuli Děrné, tak se dostáváme ke třinácti milionům a museli bychom mít otevřené výběrové řízení," zopakoval Hynčica.

Variant pak zaznělo více, třeba i ta, aby se snížily ceny u všech hřišť tak, aby se všechna vešla do ceny deseti milionů korun. Návrh se ale nezměnil, což nelibě nesli přítomní obyvatelé Děrného. „Po veřejném jednání, které bylo v Děrném, jsem měl pocit, že je hřiště připravené a k němu se přidají další hřiště v dalších obcích. Kdybyste řekli, že se s Děrným nepočítá, tak by tam těch dotazů bylo více.

Udivuje mě, že jste nás tak odsunuli, když ta projektová dokumentace tam byla připravena," nechal se slyšet Martin Chrástek z Děrného, k němuž se přidal Jiří Svobodník. „Nejprve bylo hřiště v Děrném a teď nás předběhnou tři další hřiště… Je to trochu nefér," neodpustil si Jiří Svobodník

„Takto jsme to vyhodnotili i s ohledem na to, že do Děrného se dalo v minulosti mnoho peněz a chceme dát šanci dalším obcím," reagovala starostka Krištofová. Uklidnění nakonec přinesl Dušan Hynčica, který uvedl, že hřiště v Děrném je v přehledu realizovaných investic v roce 2015. Starostka jej doplnila, že předpokládá, že se s vysokou pravděpodobností vysoutěží na tři zmíněná hřiště nižší částka.

„Pak můžeme provést další soutěž na hřiště, ale to už bude bez dotace. Zkusíme to takto realizovat," uzavřela Radka Krištofová.

Autor: Ivan Pavelek

24.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení