Patnáct uchazečů na jednu pracovní pozici. Takové výsledky ukazuje aktuální statistika úřadu práce. Novojičínsko ztratilo primát okresu s nejnižší nezaměstnaností v rámci kraje, a na konci ledna bylo bez práce 6570 lidí, což dělá 8,27 procenta míry nezaměstnanosti. Oproti předchozímu měsíci jde o nárůst 1,7 procenta. Vedení města právě i proto schválilo finanční podporu poradny pro občany, kteří o práci přišli. Poradna začne fungovat začátkem března v Domě složek na Sokolovské ulici v sousedství autobusového nádraží.

Zdaleka to však nejsou jediná opatření, ke kterým město Nový Jičín přistupuje. Starosta Ivan Týle v úterý 10. února přikázal vedoucím odborů městského úřadu a ředitelům příspěvkových organizací, aby do konce tohoto měsíce zpracovali návrhy na úsporná opatření. Vinou ekonomické krize totiž město očekává podstatně skromnější daňové výnosy, a tedy i nižší příjmy do rozpočtu města. „Musíme mít rezervu. Stát zatím počítá s propadem daňových výnosů až o pět procent, což by v našem případě dělalo až dvacet milionů korun. Proto je namístě začít s krizovým scénářem,“ vysvětlil starosta Týle. 

Mezi pověřené ředitele příspěvkových organizací patří například vedení Městského kulturního střediska či Beskydského divadla. Podle jejich slov je jasné, že občané města úsporná opatření pocítí. „Určitě se to dotkne Kulturního léta, bude během něj menší počet akcí. Doufám ale, že se opatření nedotknou tradičních víceletých akcí, jako je Divadelní dílna nebo Jičínfest,“ připustil ředitel Městského kulturního střediska Petr Orság. Jedním dechem však dodal, že před kvantitou dává přednost kvalitě. „Raději bychom volili variantu, že zachováme kvalitu a ubereme akcí, než naopak,“ řekl s tím, že k úsporným opatřením se staví spíše negativně. „Velice nelibě nesu, když se jakkoliv omezuje kultura, protože peníze vložené do kultury jsou dobře vložené peníze. Ale musíme to brát jako realitu, takže rozhodně toto opatření nebereme jako nepřátelský akt ze strany vedení města, ale jako pragmatické opatření,“ zdůraznil ředitel Orság.

Podle slov starosty Týleho nebude město šetřit na naplánovaných investicích ani ubírat z údržby majetku města. Naznačil však, že by mohlo dojít i ke změnám v personální oblasti. „Jde o první etapu úspor. Poté situaci vyhodnotíme, ale nemohu vyloučit ani následná personální opatření,“ uvedl Týle, který si od vnitřních úspor slibuje ušetření až deseti milionů korun.