„Lidi si hodně registrují stará auta a je hodně výdeje dat z důvodu kontroly, kdo má vlastně co na sebe přihlášené. Lidi také chodí kvůli akci kanceláře pojistitelů, takže hodně jich dává značky do depozitu a ta auta likviduje,“ vysvětlil konkrétně důvody zvýšeného pohybu na odboru dopravy kopřivnického městského úřadu vedoucí odboru Zdeněk Polášek. Nárůst je příchozích klientů je podle něj asi dvojnásobný, ale jak řekl, úředníci to musí zvládnout.

Asi nejhůře vnímali nápor lidí v Bílovci. „Je to chvílemi hrůza. Ve frontě stálo i čtyřicet lidí, kteří nadávali,“ zmínil se vedoucí odboru dopravy v Bílovci Miroslav Besta. Například v pondělí přišlo kolem stovky lidí. „Jenže to se tak nedá měřit. Někteří vyřizovali třeba tři věci. Je vidět, že to nechávali na poslední chvíli,“ dodal Besta.

Trochu zvýšený zájem zaznamenali rovněž ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam hlavně úředníci čelí mnoha dotazům, přičemž sami nemají dostatek informací z ministerstva. „Teď jsem dostala odpověď z ministerstva, kde stojí, že ministerstvo vypracovává metodický pokyn, který bude zaslán do konce roku,“ přiblížila situaci Anna Padrtová, vedoucí odboru dopravy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Klienty ve Frenštátě odbavují poměrně plynule i přesto, že v pondělí jich přišlo 110 a kolem stovky je jich denně.

Mírný nárůst klientů zaznamenali v Novém Jičíně. „Ale není to žádná hrůza. V pondělí ráno nám sice stálo asi dvacet lidí ve frontě, což tady už dlouho nebylo, ale během hodinky se to vyprázdnilo, a pak už byl klid,“ uvedl vedoucí odboru dopravy na novojičínské radnici Libor Macíček
Zvýšený zájem o registrace vozidel a další úkony přiznal také vedoucí odboru dopravy v Odrách Jan Skalka. „Chodí více lidí, ale zatím nejsou fronty. Snad to nezakřiknu, ale zatím není situace taková, že bychom museli pracovat nad plán pracovní doby,“ uvedl Skalka.

Ekologický poplatek se začne platit od nového roku. Někteří z vedoucích odborů dopravy se domnívají, že řada lidí se této platbě vyhne velmi jednoduchým způsobem – přihlásí staré doposud nepřihlášené auto na svého příbuzného nebo známého.