Přípravy na již třiadvacátou Slavnost města Nového Jičína, které letos bude patřit pátek 2. a sobota 3. září, jsou v plném proudu. Ani letos v programu nebudou chybět tradiční sobotní kostýmované průvody a výzdoba náměstí, která město vrátí o staletí zpátky do dob minulých.

LETOS S NÁDECHEM BAROKA

Letošní slavnost bude věnována době baroka, architektům a stavitelům té doby, ale také výročí novojičínských cechů a 130 let od otevření spolkového domu. „Aby k barokní podobě města mohli přispět i návštěvníci akce, bude v kině Květen na tři dny zřízena dočasná půjčovna historických šatů. Půjčovna bude v provozu od úterý 30. srpna do čtvrtku 1. září 2016 vždy od 14.30 do 18 hodin," připomněla mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Provizorní půjčovnu kostýmů během následujících dní zaplní okolo tří stovek kostýmů.

„Kostýmy dovezeme z půjčoven v Opavě, ve Zlíně a Olomouci. K dispozici budou dětské i dospělé velikosti. Historické šaty honosného barokního stylu nejsou lacinou záležitostí, proto je budeme půjčovat proti dvousetkorunové záloze. Po navrácení kostýmu dostane občan bankovku zpět," uvedla Lenka Domitrová z městského kulturního střediska s tím, že první várka kostýmů už do Nového Jičína dorazila z Opavy.

Program slavnosti odstartuje v pátek v Beskydském divadle, dřívějším spolkovém domě, který letos slaví kulatiny. Během obou slavnostních dní čeká na návštěvníky bohatý program, ve kterém nebude chybět jarmark, ohňostroj či zajímavé přednášky. Na podiu se představí například kapela Blue Effect, David Koller s kapelou a mezinárodní uskupení Ting.

Podrobný program novojičínské Slavnosti města přineseme příští týden v týdeníku Region.