Kdo bude přicházet během potemnělé části dne k autobusové zastávce Nad Čerťákem, možná bude mít pocit lehce znepokojivý. Zastávka široko daleko od města, na cestě mezi stromy, se s příchodem člověka totiž rozzáří.

Jde o záměr, avšak ne cestujícího či procházejícího vystrašit, ale posvítit mu pod nohy jen když je třeba. Radnice zde nechala instalovat lampu veřejného osvětlení na solární energii.

„Intenzita světla se řídí pohybovým čidlem. V noci lampa svítí tlumeně, pracuje jen na třetinu svého výkonu. Při příchodu člověka na zastávku se rozzáří naplno,“ vysvětlila její funkci Marie Machková, mluvčí města.

Pořízení solárního systému přišlo na 96 tisíc korun a proč se radnice rozhodla konkrétně pro toto technické řešení, vysvětlila Michaela Mrklovská z odboru majetku a investic: „Umístění běžného světelného zdroje by bylo v tomto místě technicky a finančně náročné.

Proto jsme u autobusové zastávky postavili dva stožáry a na jeden zavěsili samostatné svítidlo a na druhý solární panel. Sluneční energie se akumuluje v baterii a večer napájí lampu.“

Lampa na solární energii se nachází u autobusové zastávky Nad Čerťákem.Zdroj: DENÍK / Adam Knesl

Nový Jičín již několik let vyměňuje veřejné osvětlení za nové a úspornější. Většinou staré sodíkové výbojky nahrazuje LED zdroji. „Nyní poprvé použil solární energii. V letošním roce investovalo město do obnovy veřejného osvětlení téměř 5 milionů korun,“ poznamenala Marie Machková.