Mouchy znamenají pro většinu lidí obtížný hmyz. Pro lékaře a zejména pro pacienty však mohou být východiskem. Larvy mouchy bzučivky zelené využívá řada českých nemocnic pro léčbu chronických nehojících se ran nebo proleženin. Larvičky, měřící od jednoho do jednoho a půl milimetru, se aplikují na ránu a během několika dnů z ní odstraní mrtvou tkáň. Po splnění svého úkolu, v době, kdy mají až dva centimetry, jsou z rány vyňaty a zlikvidovány.

V bílovecké nemocnici se tato léčba začala uplatňovat od roku 2003. „Kdysi jsem se setkala s doktorem Karlem Novotným z pražské nemocnice v Motole, který tuto metodu v České republice zavedl jako první. Pozvala jsem ho k nám do bílovecké nemocnice a po bližším seznámení se s touto metodou a nezbytnými organizačními záležitosmi jsme larvy aplikovali prvnímu pacientovi,“ objasnila začátky larvální terapie v Bílovci Hana Vlhová, vedoucí sestra Centra pro léčbu chronických ran. Tento první pacient trpěl rozsáhlými a dlouhodobě se nehojícími bércovými vředy a hrozila mu amputace končetiny. Díky aplikaci larev bzučivky se podařilo mužovu nohu zachránit. Také v tomto měsíci našli larvy své uplatnění. Poslední pacient byl dvaapadesátiletý muž z Olomouce, kterému hrozila amputace končetiny, z důvodu diabetické gangrény. V současné době je propuštěn do domácí léčby.

Ačkoli se může zdát, že to poslední, co by pacienti na sobě chtěli mít, jsou larvy much, opak je pravdou. O léčbu je mezi pacienty velký zájem. „Pacienti sami požadují léčbu larvami, zájem o ni je větší, než jsme čekali. Kolikrát jim musíme vysvětlit, že například právě v jejich případě taková léčba nemá smysl,“ uvedla Vlhová.

Larvální terapie není vskutku levná záležitost. Jedna dávka larev, s obsahem tří set kusů, stojí tři tisíce korun. „V některých nemocnicích byla pacientům poskytována zdarma, v některých za poplatek. Od ledna tohoto roku začaly tuto metodu léčby hradit zdravotní pojišťovny,“ informovala tisková mluvčí nemocnice v Bílovci Marie Dlabalová. V bílovecké nemocnici jsou pacienti hospitalizováni na interním oddělení po předchozí konzultaci s lékařem, který larvální terapii doporučí či nikoli.