Na okraji Fulneku stojí areál Retexu, kde působí několik firem. Zejména společnost Formprojekt se loni v červenci ocitla pod vodou, když přišla povodňová vlna a náplava ucpala lávku přes Husí potok, která u areálu stojí. Částečně se tehdejší stav podepsal také na situaci v Jerlochovicích, místní části Fulneku, kde se Husí potok vylil z koryta a zaplavil domy.

Situaci měla vyřešit nová, oblouková lávka, jež by měla průtočnost podle požadavků Povodí Odry. Město nechalo vypracovat projekt a nyní měli zastupitelé Fulneku odhlasovat podání žádosti o dotaci na výstavbu této lávky.

Jenže se objevil zásadní problém. Nová lávka totiž nenahradí tu, která stojí u areálu Retexu, ale měla by stát blíže k centru, naproti penzionu Na stovce, přičemž starou lávku by město nechalo odstranit.

Vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí Radka Krištofová ještě doplnila, že náklady na novou lávku jsou ve výši 2,9 milionu korun, přičemž město se musí podílet 7,5 procenta z této výše. „Projekt je připraven. Chceme ho tam dát, protože město asi nebude schopno financovat ze svého rozpočtu celou akci. Nutnou přílohou je výpis o rozhodnutí zastupitelstva, že souhlasí s podáním žádosti a samofinancováním,“ sdělila Krištofová a připomněla, že konec termínu k podání těchto žádostí je letos 30. prosince.

Nová lávka je ve špatném místě

Zásadně odmítavý postoj k realizaci projektu ale vzápětí vyslovil radní Josef Pavlíček, jenž kdysi působil ve Fulneku jako místostarosta. „Lávka je obloukového typu a bude vyúsťovat necelé tři metry od komunikace. To místo nebude zdaleka tak velké k rozhlédnutí, jako je nyní při chůzi od lávky u Retexu,“ uvedl Pavlíček a upozornil, že po nové lávce budou přecházet školáci, což vidí jako velké riziko. „Už máme jednu lávku, která směřuje k přechodu u Penny marketu, a tam už byly tři smrtelné úrazy. Mám obavy z toho, že nám tady přibude další nebezpečné místo,“ pokračoval Pavlíček a dodal, že nová lávka by měla stát v místě původním, tedy u Retexu, což by nevadilo ani Povodí Odry.

Krištofová ale upozornila, že by se kvůli přemístění musel vypracovat nový projekt a město by to nestihlo do zmíněného termínu. Zastupitel Jan Mariánek navíc varoval, že pokud město nepodá žádost nyní, může se stát, že pak na takovou akci dlouho žádné peníze z dotace nezíská.

Pavlíček si v reakci neodpustil par kritických slov. Poukázal na plýtvání prostředků, neboť přestože se vědělo, že lávka u Retexu by měla jít dolů, město k ní nechalo ještě před volbami vystavět nový chodník. „To mi připadne zvláštní,“ poznamenal a dodal: „V tom projektu došlo k pochybení v umístění. Nechci polemizovat o tom, jestli to bylo pod nějakým tlakem. Byl to něčí požadavek. Vím, kdo po mně kdysi chtěl, aby se lávka zbudovala v těchto místech…“

K Pavlíčkovu názoru se přiklonil i zastupitel Petr Moc, když prohlásil, že si v místě navrženém v projektu lávku neumí představit. Podle radního René Jurošky se měla řešit právě lávka u Retexu, třeba zrovna výměnou za obloukovou lávku. „Tato, která je navržená, bude sloužit jen pár lidem a navíc bude asi padesát metrů od nadchodu. Ta lávka je hloupost,“ řekl Juroška, k němuž se připojil i další radní, Stanislav Bačovský, s tím, že kromě přechodu u Penny marketu má Fulnek další nebezepčné místo – křižovatku ve směru na Opavu a Bílovec. Lávka naproti penzionu by byla třetím.

Starostka Fulneku Jana Mocová řekla, že si myslí, že není třeba se ukvapit a že město může zahájit nové územní řízení kvůli nové lávce. „Ale nechám na zastupitelích, aby rozhodli. Aby to v budoucnu někdo nevyčítal,“ podotkla.

Pro podání žádosti o dotaci na výstavbu lávky naproti penzionu byli pouze dva zastupitelé z přítomných třinácti.