Fulnek zasáhla jiná povodňová vlna, než ta která poničila Jeseník nad Odrou, Kunín, Hodslavice, Žilinu, Bludovice či Životice u Nového Jičína. Přišla 2. července odpoledne. Nebyla tak ničivá, ale přesto napáchala ve městě a zejména v Jerlochovicích, místní části Fulneku, velké škody. „Ta voda nepřišla jen z potoka ale i z polí. Je otázkou, jaká udělat opatření, abychom se toho vyvarovali,“ nastínil na posledním zasedání zastupitelstva místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer a dodal, že lidé z Jerlochovic sepsali oprávněnou petici, ve které požadují snížení rizikových faktorů na minimum.

Místostarosta dále uvedl, že město již získalo od kraje dvacet tisíc korun, jako podporu pro 22 postižených rodin, 400 tisíc korun město obdrželo z kraje na opravu škod po povodni a 97 tisíc korun získalo na hasiče. „Máme připravené žádosti na ministerstvo pro místní rozvoj, konkrétně třináct žádostí na třicet tisíc korun,“ pokračoval místostarosta. A upřesnil, že ve Fulneku samotném byla škoda na majetku asi 42,5 milionu korun. „To bylo vyčíslené pár dnů po povodni a ještě se to bude vyčíslovat,“ poznamenal.

Budou se opravovat chodníky a komunikace

Město se nyní chystá na opravu chodníků a poničených komunikací. „Zaměříme se na místa, kde půjde o jednoduchou opravu, což nepodléhá stavebnímu ohlášení,“ sdělila Radka Krištofová, vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí. Zároveň doplnila, že město se například již chystá řešit situaci na Opavské ulici, kde mají tamní obyvatelé dlouhodobé připomínky k problémům s vodou. „Schválila se studie odtokových poměrů v lokalitě Opavská. Budou tam zahrnuty i pozemky, které povedou k přivaděči. Výsledkem budou dvě variantní řešení, a to, které projektant doporučí, zpracujeme a věříme, že se tím situace napraví.

Štekbauer upozornil, že problémy jsou i v dalších částech města, ale vyjádřil obavy, že v příštím roce město nebude mít peníze na nic. „Jedinou možností jsou dotační tituly. Žádosti už jsme podali a čekáme výzvy. Ale musíme do rozpočtu dát náš podíl peněz,“ upozornil Štekbauer.

Obyvatelé Jerlochovic sepsali petici

Na něj reagoval Ladislav Blaheta, jeden ze signatářů petice obyvatel Jerlochovic. „Není naší snahou být netrpěliví a nezodpovědní, a vyžadovat něco, co nelze. Chceme jen to, aby naši obyvatelé, kteří trpěli, už to neprožívali znovu. Nedopusťme, abychom se tady nesešli za určitou dobu a jediným argumentem, který by zazněl, by bylo, že jsme neměli prostředky,“ uvedl Blaheta.

Štekbauer uvedl, že se uskutečnilo jednání s představiteli Povodí Odry, které by mělo směřovat k úpravě Husího potoka. „My budeme řešit naše mosty od Jerlochovic až po ten u Retexu. Zadali jsme projektantovi úkol, aby vymyslel lávku, která historicky byla v místě U stovky. Odstraníme most u Retexu, což je jeden ze zdrojů záplav. Uděláme novou lávku pro pěší a pro kola,“ předestřel plány do budoucna místostarosta. „Současně v tom místě uděláme podle nových norem světelný přechod,“ uzavřel Štekbauer.