Železniční motorový vůz známý jako Slovenská strela je neodmyslitelně spjatý s Kopřivnicí. Přestože se jedná o historický unikát, dlouhá léta chátral venku pod přístřeškem u Technického muzea Tatra. Tomu ale již brzy bude konec. Legendární vůz se totiž v horizontu zhruba dvou let dočká nákladné rekonstrukce za téměř 120 milionů korun.

Větší část nákladů na projekt, jehož součástí bude i výstavba speciálního depozitáře, pokryje získaná dotace ve výši bezmála 80 milionů korun. Symbolický šek předala během své návštěvy kraje v pondělí 19. února ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová generálnímu řediteli Tatra Trucks Radku Strouhalovi.

„Jsou okamžiky, kdy je radost předat šek v souvislosti s dotací, a rekonstrukce Slovenské strely je jedním z nich. Pokud se povede dotáhnout s krajem i stavbu nového muzea automobilů Tatra, a byla jsem ujištěna, že povede, půjde o fenomenální projekt, který pomůže výrazně zvýšit zájem o Kopřivnici a počet jejích návštěvníků,“ řekla na setkání v Tatře ministryně Klára Dostálová.

Po rekonstrukci se Slovenská strela přemístí z centra Kopřivnice do areálu Tatry, kde bude stát v proskleném depu před plánovaným novým muzeem automobilů. To chce v objektu bývalé slévárny vybudovat Moravskoslezský kraj.

„Částka, kterou jsme na rekonstrukci Slovenské strely převzali, nám umožní ji zrekonstruovat tak, aby byla znovu krásná a hlavně provozuschopná. Dneska, když se na ni podíváte, tak je statická a škaredá. Věříme, že bude dynamická a bude znovu jezdit a bude krásná a bude přinášet radost dalším a bude opravdu důkazem toho, jak unikátní vůz to byl,“ uvedl generální ředitel Tatry Radek Strouhal.

Zároveň dodal, že se u proskleného depa počítá také s imitací nádraží a prostorem na to, aby mohl vůz vyjíždět před toto depo. „Zamýšlíme také to, že bychom dělali jednou za čas nějaké projížďky, které by byly pro fanoušky okolí Kopřivnice,“ prozradil dále Radek Strouhal.

V současnosti již má kopřivnická společnost k dispozici projektovou dokumentaci k budově, v níž se bude Slovenská strela po kompletní obnově nacházet. V nejbližší době už může také zahájit výběrové řízení na firmu, která tuto národní kulturní památku zrenovuje.